David Horne's World of Grip
athe ultimate online resource for all things grip! aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaawww.davidhorne-gripmaster.com

PREVIOUS STRONGMAN CONTESTS TOP 3


Researched by Mark Williams, Luke Killick, Arunas Petraitis, and David Horne. Updated 30 Mar 2014

WORLD & CONTINENTAL CHAMPIONSHIP CONTESTS

World's Strongest Man

1977 - 1. Bruce Wilhelm (USA) - 2. Bob Young (USA) - 3. Ken Patera (USA)
1978 - 1. Bruce Wilhelm (USA) - 2. Don Reinhoudt (USA) - 3. Lars Hedlund (Swe)
1979 - 1. Don Reinhoudt (USA) - 2. Lars Hedlund (Swe) - 3. Bill Kazmaier (USA)
1980 - 1. Bill Kazmaier (USA) - 2. Lars Hedlund (Swe) - 3. Geoff Capes (GB)
1981 - 1. Bill Kazmaier (USA) - 2. Geoff Capes (GB) - 3. Dave Waddington (USA)
1982 - 1. Bill Kazmaier (USA) - 2. Tom Magee (Can) - 3. John Gamble (USA)
1983 - 1. Geoff Capes (GB) - 2. Jon Pall Sigmarsson (Ice) - 3. Simon Wulfse (Holl)
1984 - 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice) - 2. Ab Wolders (Holl) - 3. Geoff Capes (GB)
1985 –1. Geoff Capes (GB) - 2. Jon Pall Sigmarsson (Ice) - 3. Cees de Vreugd (Holl)
1986 - 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice) - 2. Geoff Capes (GB) - 3. Ab Wolders (Holl)
1987 - Not held
1988 –1. Jon Pall Sigmarsson (Ice) - 2. Bill Kazmaier (USA) - 3. Jamie Reeves (GB)
1989 - 1. Jamie Reeves (GB) - 2. Ab Wolders (Holl) - 3. Jon Pall Sigmarsson (Ice)
1990 - 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice) - 2. O.D. Wilson (USA) - 3. Ilkka Nummisto (Fin)
1991 - 1. Magnus Ver Magnusson (Ice) - 2. Henning Thorsen (Den) - 3. Gary Taylor (GB)
1992 - 1. Ted Van Der Parre (Holl) - 2. Magnus Ver Magnusson (Ice) and Jamie Reeves (GB)
1993 - 1. Gary Taylor (GB) - 2. Magnus Ver Magnusson (Ice) - 3. Riku Kiri (Fin)
1994 - 1. Magnus Ver Magnusson (Ice) - 2. Manfred Hoeberl (Aus) - 3. Riku Kiri (Fin)
1995 - 1. Magnus Ver Magnusson (Ice) - 2. Gerrit Badenhorst (SA) - 3. Marko Varalahti (Fin)
1996 - 1. Magnus Ver Magnusson (Ice) - 2. Riku Kiri (Fin) - 3. Gerrit Badenhorst (SA)
1997 - 1. Jouko Ahola (Fin) - 2. Flemming Rasmussen (Den) - 3. Magnus Samuelsson (Swe)
1998 - 1. Magnus Samuelsson (Swe) - 2. Jouko Ahola (Fin) - 3. Wout Zijlstra (Holl)
1999 -
1. Jouko Ahola (Fin) - 2. Janne Virtanen (Fin) - 3. Svend Karlsen (Nor)
2000 - 1. Janne Virtanen (Fin) - 2. Svend Karlsen (Nor) - 3. Magnus Samuelsson (Swe)
2001 - 1. Svend Karlsen (Nor) - 2. Magnus Samuelsson (Swe) - 3. Janne Virtanen (Fin)
2002 - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Zydrunas Savickas (Lit) - 3. Raimonds Bergmanis (Lat)
2003 - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Zydrunas Savickas (Lit) - 3. Vasyl Virastiuk (Ukr)
2004 - 1. Vasyl Virastiuk (Ukr) - 2. Zydrunas Savickas (Lit) - x. Mariusz Pudzianowski (Pol) (Disq) - 3. Magnus Samuelsson (Swe)
2005 - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Jesse Marunde (USA) - 3. Dominic Filiou (Can)
2006 - 1. Phil Pfister (USA) - 2. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 3. Don Pope (USA)
2007 - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Sebastian Wenta (Pol) - 3. Terry Hollands (GB)
2008 - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Derek Poundstone (USA) - 3. Dave Ostlund (USA)
2009 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 3. Brian Shaw (USA)
2010 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Brian Shaw (USA) - 3. Misca Koklyaev (Rus)
2011 - 1. Brian Shaw (USA) - 2. Zydrunas Savickas (Lit) - 3. Terry Hollands (GB)
2012 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Vytautas Lalas (Lit) - 3. Hafþór Júlíus Björnsson (Ice)
2013 - 1. Brian Shaw (USA) - 2. Zydrunas Savickas (Lit) - 3. Hafþór Júlíus Björnsson (Ice)
2014 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Hafþór Júlíus Björnsson (Ice) - 3. Brian Shaw (USA)

World Championship (IFSA)

2005 – 1. Zydrunas Savickas (Lit) – 2. Vasyl Virastiuk (Ukr) – 3. Mikhail Koklyaev (Rus)
2006 – 1. Zydrunas Savickas (Lit) – 2. Mikhail Koklyaev (Rus) – 3. Vasyl Virastiuk (Ukr)
2007 – 1. Vasyl Virastiuk (Ukr) – 2. Mikhail Koklyaev (Rus) – 3. Zydrunas Savickas (Lit)

World Open (IFSA)

2005 – 1. Mikhail Koklyaev (Rus) – 2. Svend Karlsen (Nor) – 3. Robert Schzpanski (Pol)

World Strongman Challenge (IFSA)

2006 – 1. Zydrunas Savickas (Lit) – 2. Derek Poundstone (USA) – 3. Jon Anderson (USA)

Arnold Strongman Classic

2002 - 1. Mark Henry (USA) - 2. Svend Karlsen (Nor) - 3. Phil Pfister (USA)
2003 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Svend Karlsen (Nor) - 3. Raimonds Bergmanis (Lat)
2004 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Svend Karlsen (Nor) - 3. Raimonds Bergmanis (Lat)
2005 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Vasyl Virastiuk (Ukr) - 3. Glenn Ross (NI)
2006 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Vasyl Virastiuk (Ukr) - 3. Mikhail Koklyaev (Rus)
2007 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Vasyl Virastiuk (Ukr) - 3.
Andrus Murumets (Est)
2008 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Derek Poundstone (USA) - 3. Mikhail Koklyaev (Rus)
2009 - 1. Derek Poundstone (USA) - 2. Mikhail Koklyaev (Rus) - 3 Travis Ortmayer (USA)
2010 - 1. Derek Poundstone (USA) - 2. Zydrunas Savickas (Lit) - 3 Travis Ortmayer (USA)
2011 - 1. Brian Shaw (USA) - 2. Mike Jenkins (USA) - 3. Zydrunas Savickas (Lit)
2012 - 1. Mike Jenkins (USA) - 2. Derek Poundstone (USA) - 3. Zydrunas Savickas (Lit)
2013 - 1. Vytautas Lalas (Lit) - 2. Brian Shaw (USA) - 3. Mikhail Koklyaev (Rus)
2014 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Brian Shaw (USA) - 3. Mike Burke (USA)

Arnold Amateur Strongman World Championships

2010 - 1. Mike Jenkins (USA) - 2. Mike Caruso (USA) - 3. Alan Kliese (Aust)
2011 - 1. Baron Matesz (Pol) - 2. Julius Haftor (Ice) - 3. Mike Burke (USA)
2012 - 1. Adam Scherr (USA) - 2. Misha Shivlyakov (Rus) - 3. Tomas Rodriguez (USA)
2013 - 1. Misha Shivlyakov (Rus) - 2. Jacob Bodi (USA) - 3. Bartek Bak (Pol)

Arnold Strongman Classic Europe

2012 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Krzystof Radzikowski (Pol) - 3. Vytautas Lalas (Lit)

Fortissimus

2008 - 1. Derek Poundstone (USA) - 2. Zydrunas Savickas (Lit) - 3. Sebastian Wenta (Pol)
2009 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Derek Poundstone (USA) - 3. Brian Shaw (USA)

World Muscle Power Champs

1985 - 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice) - 2. Geoff Capes (Eng) -3. Bill Kazmaier (USA)
1986 - 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice) - 2. Mark Higgins (Eng) - 3. Simon Wulfse (Holl)
1987 - 1. Geoff Capes (Eng) - 2. Jon Pall Sigmarsson (Ice) - 3. Simon Wulfse (Holl)
1988 - 1. Bill Kazmaier (USA) - 2. Geoff Capes (Eng) - 3. Jon Pall Sigmarsson (Ice)
1989 - 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice) - 2. Jamie Reeves (Eng) - 3. Ab Wolders (Holl)
1990 - 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice) –2 Mark Higgins (Eng) – 3. Hjalti Arnason (Ice)
1991 - 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice) - 2. Jamie Reeves (Eng) 3. Magnus Ver Magnusson (Ice)
1992 - 1. Jamie Reeves (Eng) –2. Magnus Ver Magnusson (Ice) & Jon Pall Sigmarsson (Ice)
1993 – 1. Manfred Hoeberl (Aus)
1994 - 1. Manfred Hoeberl (Aus) - 2. Magnus Ver Magnusson (Ice) - 3. Anton Boucher (Nam)
1995 - 1. Magnus Ver Magnusson (Ice) - 2. Forbes Cowen (Sco) - 3. Gary Taylor (Wal)
1996 - 1. Forbes Cowen (Sco) - 2. Magnus Samuelsson (Swe) - 3. Torfi Olafsson (Ice)
1997 - 1. Raimonds Bergmanis (Lat) - 2. Mark Phillipi (USA) - 3. Regin Vagadal (F. Isl)
1998 - 1. Jouko Ahola (Fin) - 2. Raimonds Bergmanis (Lat) - 3. Mark Phillipi (USA)
1999 - 1. Hugo Girard (Can) - 2. Mark Phillipi (USA) - 3. Bill Pittuck (Eng)
2000 - Not held
2001 - 1. Hugo Girard (Can) - 2. Svend Karlsen (Nor)
2002 - 1. Svend Karlsen (Nor) - 2. Hugo Girard (Can) - 3. Janne Virtanne (Fin)
2003 - 1. Hugo Girard (Can) - 2. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 3. Magnus Samuelsson (Swe)
2004 - 1. Hugo Girard (Can) - 2. Vasyl Virastyuk (Ukr) - 3. Zydrunas Savickas (Lit)

World Strongman Challenge

1987 – 1. Geoff Capes (Eng) – 2. Ab Wolders (Hol) – 3. Jon-Pall Sigmarsson (Ice)
1988 – 1. Riku Kiri (Fin) – 2. Jon-Pall Sigmarsson (Ice) – 3. Bill Kazmaier (USA)
1989 – 1. Mark Higgins (Eng) – 2. Magnus ver Magnussen (Ice) – 3. O.D Wilson (USA)
1990 – 1. Mark Higgins (Eng) - 2. Bill Kazmaier (USA) – 3. Magnus ver Magnussen (Ice)
1991 – 1. Riku Kiri (Fin) – 2. O.D Wilson (USA) – 3. Hjalti Arnasson (Ice) & Gary Taylor (wal)
1992 – 1. Jamie Reeves (Eng) - 2. Magnus ver Magnussen (Ice) – 3. Gary Taylor (Wal)
1993 – 1. Gerrit Badenhorst (SA) – 2. Magnus ver Magnussen (Ice) – 3. Jamie Reeves (Eng)
1994 – 1. Andreas Gudmunsson (Ice) – 2. Manfred Hoberl (Aut) – 3. Gary Taylor (Wal)
1995 – 1. Jouko Ahola (Fin) – 2. Flemming Rasmussen (Den) – 3. Heinz Ollesch (Ger)
1996 – 1. Nathan Jones (Aus) – 2. Magnus ver Magnussen (Ice) – 3. Manfred Hoberl (Aut)
1997 – 1. Magnus ver Magnussen – 2. Heinz Ollesch (Ger) - 3. Svend Karlsen (Nor)
1998 – 1. Magnus Samuelsson (Swe) – 2. Mark Philipi (USA) - 3. Jamie Reeves (Eng)

Pure Strength

Ultimate Challenge – 1987 – 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice) – 2. Bill Kazmaier (USA) – 3. Geoff Capes (GB)
II – 1988 (Team comp) – 1. Bill Kazmaier & Stuart Thompson (USA)
III – 1989 (Team comp) – 1. Hjalti Arnason & Magnus Ver Magnusson (Ice) – 2. Bill Kazmaier & O.D. Wilson (USA) – 3. Jamie Reeves & Mark Higgins (GB)
IV - 1990 (Team comp) – 1. Bill Kazmaier & O.D. Wilson (USA) – 2. Hjalti Arnason & Magnus Ver Magnusson (Ice) – 3. Tjalling Van Den Bosch & Ted Van Der Parre ( Holl)

Strongbow Superman

#1, 1980 - 1. Bill Kazmaier (USA) - 2. Lars Hedlund (Swe) - 3. Ernie Hacket (USA)
#2, 1981 - 1. Andy Kerr (GB) - 2. Rudolf Strejeck (Cze) - 3. Robert Skolimowski (Pol)

Le Defi Mark Ten International

1984 – 1. Tom Magee (Can)
1985 – 1. Tom Magee (Can) – 2. Riku Kiri (Fin) - 3. Jon Pall Sigmarsson (Ice)
1986 – 1. Tom Magee (Can) - 2. Jon Pall Sigmarsson (Ice) – 3. Mark Higgins (GB)
1987 – 1. Bill Kazmaier (USA) – 2. Mark Higgins (GB) – 3. Robert Dubeau (Can)
1988 – 1. Hjalti Arnasson (Ice) - 2. Magnus Ver Magnusson (Ice) - 3. Tom Magee (Can)
1989 – 1. Magnus Ver magnusson (Ice)
1990 – 1. Mark Higgins (GB) – 2. Bill Kazmaier (USA) – 3. Magnus Ver Magnusson (Ice)
1991 – 1. Mark Higgins (GB)
1992 – 1. Mark Higgins (GB)
1994 - 1. Raimundas Zenkevicius (Lit) - 2. Hjalti Arnasson (Ice) - 3. Stasys Mecius (Lit)

World’s Strongest Team (Two men)

1987 - 1. Geoff Capes & Mark Higgins (Eng)
1988 – 1. Bill Kazmaier & Stuart Thompson (USA) – 2. Jamie Reeves & Mark Higgins (GB) – 3. Ab Wolders & Tjalling Van Den Bosch (Holl)
1989 – 1. Hjalti Arnason & Magnus Ver Magnusson (Ice) – 2. Bill Kazmaier & O.D. Wilson (USA) – 3. Jamie Reeves & Mark Higgins (GB)
1990 – 1. Bill Kazmaier & O.D. Wilson (USA) – 2. Hjalti Arnason & Magnus Ver Magnusson (Ice) – 3. Tjalling Van Den Bosch & Ted Van Der Parre ( Holl)
1995 (Three men) – 1. Jamie Reeves, Gary Taylor & Forbes Cowan (GB) – 2. Berend Veneberg, Tjalling Van Den Bosch & Ted Van Der Parre ( Holl) – 3. Gerrit Badenhorst, Wayne Price & Anton Boucher (SA)
1997 – 1. Riku Kiri & Jouko Ahola (Fin 1) – 2. Hannu Osala & Jukka Laine (Fin 2) – 3. Magnus Ver Magnusson & Torfi Olafsson (Ice)
1998 – 1. Berend Veneberg & Wout Zijlstra (Holl) – 2. Jouko Ahola & Sami Heinonen (Fin) – 3. Magnus Samuelsson & Torbjorn Samuelsson (Swe)
1999 – 1. Jouko Ahola & Janne Virtanen (Fin) – 2. Magnus Samuelsson & Torbjorn Samuelsson (Swe) – 3. Mariusz Pudzianowski & ? (Pol)
2000 – 1. Janne Virtanen & Pavisto (Fin) – 2. Mariusz Pudzianowski & Jaroslan Dymek (Pol) – 3. Berend Veneberg & Wout Zijlstra (Holl)
2001 – 1. 1. Janne Virtanen & Juha Rasanen (Fin) – 2. Jaroslan Dymek & Ireneusz Kuras (Pol) – 3. Wout Zijlstra & Hams (Holl)
2002 – 1. Janne Virtanen & Juha Rasanen (Fin) – 2. Berend Veneberg & Wout Zijlstra (Holl) – 3. Mariusz Pudzianowski & Jaroslan Dymek (Pol)
2003 – 1. Mariusz Pudzianowski & Jaroslaw Dymek (Pol) – 2. Laszlo Fekete & Tibor Meszaros (Hun) – 3. Mark Phillipi & Jesse Marunde (USA)
2004 – 1. Mariusz Pudzianowski & Jaroslaw Dymek (Pol) – 2. Zydrunas Savickas & Vilius Petrauskas (Lit) – 3. Raimonds Bergmanis & Agris Kazelniks (Lat)
2005 – 1. Mariusz Pudzianowski & Slawomir Toczek (Pol) – 2. Elbrus Nigmatulin & Mikhail Koklyaev (Rus) – 3. Raivis Vidzis & Rolands Gulbis (Lat)
2006 (IFSA) – 1. Edwin Hakvoort & Hams (Holl) – 2. Laszlo Fekete & Laszlo Fekete Jnr (Hun) – 3. Juha Rasanen & Tomi Lotta (Fin)
IFSA 2 man team - 2007 (IFSA) - 1. Zydrunas Savickas & Vidas Blekaitis (Lit 1) - 2. Mikhail Koklyaev & Igor Pedan (Rus) - 3. Derek Poundstone & Tom McClure (USA)

The 1988-1990 contests were the Pure Strength tv shows.

World’s Strongest Nation (Four men)

2001
2002
2003 - 1. Ukraine - 2. ? - 3. ?
2004 - 1. Ukraine - 2. ? - 3. ?
2005 - 1. Lithuania - 2. Ukraine - 3. USA
2006 – 1. Ukraine - 2. Lithuania - 3. USA
2007 – 1. Ukraine - 2. USA - 3. Russia
2008 - 1. Lithuania - 2. Russia - 3. Ukraine

IFSA World Team Championships

2005 - 1. Europe (Heinz Ollesch (Ger), Zydrunas Savickas (Lit), Andrus Murumets (Est) & Raimonds Bergmanis (Lat) - 2. Pan-America (Jon Anderson, Van Hatfield, Geoff Dolan, Travis Ortmayer (US) - 3. World (Eddie Ellwood (UK), Mark Felix (Gren), Mikhail Koklyaev (Rus), Adam Daraz (Hun).

World’s Strongest Team Olympics

2005 –1. Finland – 2. Iceland – 3. South Africa

World’s Strongest Viking

1995 – 1. Heinz Ollesch (Ger) – 2. Flemming Rasmussen (Den) – 3. Torfi Olafsson (Ice)
1996 – 1. Flemming Rasmussen (Den) – 2. Magnus Ver Magnusson (Ice) – 3. Torfi Olafsson (Ice)
1997 - 1. Flemming Rasmussen

Strongest Man Alive

1998 – 1. Jouko Ahola (Fin)
1999 – 1. Jouko Ahola (Fin) – 2. Phil Pfister (USA) – 3. Bryan Neese (USA)

World’s Mightiest Man

1992 – 1. Jamie Reeves (Eng) – 2. Gary Taylor (Wal) – 3. Magnus Ver Magnusson (Ice)
1993 – 1. Gerrit Badenhorst (SA) – 2. Magnus Ver Magnusson (Ice) – 3. Jamie Reeves (Eng)

Beauty and the Beast

1998 - 1. Mark Philippi (USA) – 2. Joe Onosai (Sam) – 3. Curtis Leffler (USA)
1999 - 1. Jouko Ahola (Fin) – 2. Magnus Samuelsson (Swe) – 3. Joe Onosai (Sam)
2000 - 1. Janne Virtanen (Fin) – 2. Heinz Ollesch (Ger) -3. Svend Karlsen (Nor)
2001 –1. Magnus Samuelsson (Swe) - 2. Phil Pfister (USA) - 3. Svend Karlsen (Nor)

World Super Series Championship

2002-3
Aberdeen Grand Prix (World Muscle Power 2002) - 1. Svend Karlsen (Nor) – 2. Hugo Girard (Can) – 3. Janne Virtanen (Fin)
Sweden Grand Prix 2002 - 1. Hugo Girard (Can) – 2. Svend Karlsen (Nor) – 3. Zydrunas Savickas (Lit)
Hawaii Grand Prix 2003 - 1. Hugo Girard (Can) – 2. Zydrunas Savickas (Lit) – 3. Mariusz Pudzianowski (Pol)
Overall placings - 1. Hugo Girard (Can) – 2. Svend Karlsen (Nor) – 3. Zydrunas Savickas (Lit)

2003-4
Hawaii Grand Prix 2003 - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Raimonds Bergmanis (Lat) - 3. Zydrunas Savickas (Lit)
Holland Grand Prix 2003 - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Zydrunas Savickas (Lit) – 3. Jorma Hamms (Holl)
Canada Grand Prix 2003 - 1. Hugo Girard (Can) – 2. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 3. Svend Karlsen (Nor)
Finland Grand Prix 2003 - 1. Hugo Girard (Can) – 2. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 3. Raimonds Bergmanis (Lat)
Overall placings - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Zydrunas Savickas (Lit) – 3. Raimonds Bergmanis (Lat) 

2005
Muscle Beach Grand Prix - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Jesse Marunde (USA) - 3. Janne Virtanen (Fin)
Poland Grand Prix - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Slawomir Toczek (Pol) – 3. Jesse Marunde (USA)
Sweden Grand Prix - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Janne Virtanen (Fin) - 3. Jesse Marunde (USA)
Mohegan Sun Grand Prix - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Jessen Paulin (Can) - 3. Don Pope (USA)
Overall placings - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol)

2006
Russia Grand Prix - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Elbrus Nigmatullin (Rus) - 3. Jessen Paulin (Can)
Poland Grand Prix - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Jarek Dymek (Pol) – 3. Sebastian Wenta (Pol)
Mohegan Sun Grand Prix - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Jesse Marunde (USA) - 3. Josh Thigpen (USA)
Overall placings - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol)

2007
Mohegan Sun Grand Prix - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Kevin Nee (USA) - 3. Mark Felix (GB)
Venice Beach Super Series - 1. Dave Ostlund (USA) - 2. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 3. Jesse Marunde (USA)
Viking Power Super Series - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Jarek Dymek (Pol) - 3. Magnus Samuelsson (Swe)
Overall placings - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol)

2008
Mohegan Sun Grand Prix - 1. Derek Poundstone (USA) - 2. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 3. Terry Hollands (GB) 
Madison Square Garden SS - 1. Travis Ortmayer (USA) - 2. Derek Poundstone (USA) - 3. Dave Ostlund (USA)
Viking Power Super Series - 1. Arild Haugen (Nor) – 2. Sebastian Wenta (Pol) - 3. Richard Skog (Nor)
Sweden Super Series - 1. Magnus Samuelsson (Swe) – 2. Tarmo Mitt (Est) - 3. Richard Skog (Nor)

2010
Mohegan Sun - 1. Derek Poundstone (USA) - 2. Brian Shaw (USA) - 3. Stojan Todorchev (Bul)
Viking Power Challenge - 1. Brian Shaw (USA) - 2. Johannes Arsjo (Swe) - 3. Laurence Shahlaei (GB)
Sweden Super Series - 1. Brian Shaw (USA) - 2. Nicholas Best (USA) - 3. Laurence Shahlaei (GB)

Strongman Champions League

2008
Latvia - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Travis Ortmayer (USA) - 3. Agris Kazelniks (Lat)
Serbia - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Ervin Katona (Ser) - 3. Andrus Murumets (Est)
Holland - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Andrus Murumets (Est) - 3. Travis Ortmayer (USA)
Bulgaria - 1. Andrus Murumets (Est) - 2. Zydrunas Savickas (Lit) - 3. Ervin Katona (Ser)
Lithuania - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Vidas Blekaitis (Lit) - Saulius Brusokas (Lit)
Rumania - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Ervin Katona (Ser) - 3. Oleksandr Lashin (Ukr)
Finland - 1. Mikhail Koklyaev (Rus) - 2. Zydrunas Savickas (Lit) - 3. Ervin Katona (Ser)
Overall placings - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Ervin Katona (Ser) - 3. Agris Kazelniks (Lat)

2009
Serbia - 1. Mikhail Koklyaev (Rus) - 2. Andrus Murumets (Est) - 3. Travis Ortmayer (USA)
Finland - 1. Andrus Murumets (Est) - 2. Vidas Blekaitis (Lit) - 3. Martin Wildauer (Aut)
Slovakia - 1. Andrus Murumets (Est) - 2. Terry Hollands (GB) - 3. Alexander Klyushev (Rus)
Holland - 1. Mikhail Koklyaev (Rus) - 2. Agris Kazelniks (Lat) - 3. Richard van der Linden (Holl)
Spain - 1. Ervin Katona (Ser) - 2. Andrus Murumets (Est) - 3. Jimmy Laureys (Bel)
England - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Mark Felix (GB) - 3. Andrus Murumets (Est)
Hungary - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Andrus Murumets (Est) - 3. Ervin Katona (Ser)
Ukraine (Final) - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Travis Ortmayer (USA) - 3. Agris Kazelniks (Lat)
Overall placings - 1. Andrus Murumets (Est) - 2. Agris Kazelniks (Lat) - 3. Zydrunas Savickas (Lit)

2010
Lapland - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Terry Hollands (GB) - 3. Kostiantyn Ilin (Ukr)
Germany - 1. Mikhail Koklyaev (Rus) - 2. Terry Hollands (GB) - 3. Travis Ortmayer (USA)
Finland - 1. Mikhail Koklyaev (Rus) - 2. Terry Hollands (GB) - 3. Travis Ortmayer (USA)
Ireland - 1. Terry Hollands (GB) - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 3. Agris Kazelniks (Lat)
Bulgaria - 1. Ervin Katona (Ser) - 2. Johannes Arsjo (Swe) - 3. Terry Hollands (GB)
Holland - 1. Travis Ortmayer (USA) - 2. Mikhail Koklyaev (Rus) - 3. Ervin Katona (Ser)
Serbia - 1. Ervin Katona (Ser) - 2. Agris Kazelniks (Lat) - 3. Gabor Fargacs (Hun)
Slovakia - 1. Ervin Katona (Ser) - 2. Terry Hollands (GB) - 3. Kostiantyn Ilin (Ukr)
Overall placings - 1. Terry Hollands (GB) - 2. Ervin Katona (Ser) - 3. Mikhail Koklyaev (Rus)

2011
Lapland - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Johannes Arsjo (Swe) - 3. Ervin Katona (Ser)
Germany - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Terry Hollands (GB) - 3. Martin Wildauer (Aut)
Serbia - 1. Ervin Katona (Ser) - 2. Johannes Arsjo (Swe) - 3. Jimmy Laureys (Bel)
South Africa - 1. Laurence Shahlaei (GB) - 2. Etienne Smit (SA) - 3. Warrick Brant (Aus)
Finland - 1. Vytautas Lalas (Lit) - 2. Laurence Shahlaei (GB) - 3. Ervin Katona (Ser)
Holland - 1. Laurence Shahlaei (GB) - 2. Ervin Katona (Ser) - 3. Jimmy Laureys (Bel)
Bulgaria - 1. Ervin Katona (Ser) - 2. Vytautas Lalas (Lit) - 3. Rob Frampton (GB)
Canary Islands - 1. Ervin Katona (Ser) - 2. Tomi Lotta (Fin) - 3. Jarno Hams (Holl)
Slovakia - 1. Konstantin Ilyin (Ukr) - 2. Branislav Golier (Slo) - 3. Tomi Lotta (Fin)
Canada (Semi-Final) - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Jean-Francois Caron (Can) - 3. Laurence Shahlaei (Iran)
Latvia - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Jean-Francois Caron (Can) - 3. Agris Kazelniks (Lat)
Bosnia (Finals) - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Jean-Francois Caron (Can) - 3. Ervin Katona (Ser)
Overall placings - 1. Ervin Katona (Ser) - 2. Zydrunas Savickas (Lit) - 3. Laurence Shahlaei (GB)

2012
Lapland - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Laurence Shahlaei (GB) - 3. Janusz Kaluga (Pol)
Germany - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Laurence Shahlaei (GB) - 3. Ervin Katona (Ser)
Serbia - 1. Ervin Katona (Ser) - 2. Terry Hollands (GB) - 3. Lauri Nami (Est)
Holland - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Laurence Shahlaei (GB) - 3. Jarno Hams (Holl)
Portugal - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Ervin Katona (Ser) - 3. Terry Hollands (GB)
Finland - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Misha Koklyaev (Rus) - 3. Terry Hollands (GB)
Poland - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 1. Misha Koklyaev (Rus) - 3. Krzystof Radzikowski (Pol)
Russia - 1. Misha Koklyaev (Rus) - 2. Johannes Arsjo (Swe) - 3. Mariuz Lalas (Lit)
Gibraltar - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Lauri Nami (Est) - 3. Terry Hollands (GB)
Bulgaria - 1. Rafael Kobylarz (Pol) - 2. Saulius Brusokas (Lit) - 3. Paul Pirjol (Rom)
Lithuania - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Vidas Blekaitis (Lit) - Vytautas Lalas (Lit)
Spain (Arnold Classic) - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Krzystof Radzikowski (Pol) - Vytautas Lalas (Lit)

World Strongman Federation - World Strongmen Championships

2012 - 1. Krzystof Radzikowski (Pol) - 2. Laurence Shahlaei (GB) - 3. Josh Thigpen (USA)

World Strongman Federation

2008
Belarus - 1. Elbrus Nigmatullin (Rus) - 2. Jason Bergmann (USA) - 3. Brian Shaw (USA)
Russia - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol)
Silichy, Belarus - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Elbrus Nigmatullin (Rus) - 3. Janne Virtanen (Fin)

World Strongman Federation - World Team Cup

2008 - 1. Janne Virtanen/Tarmo Mitt - 2. Rolands Gulbis/Artis Plivda – 3. Krzysztof Schabowski/Krzystof Radzikowski

World Strongman Cup

2004
Europe's - 1. Glenn Ross (NI) - 2. Raivis Vidzis (Lat) - 3. Ralf Ber (Aut)
Edmonton, Canada – 1. Dave Ostlund (USA)
Overall Champion – 1. Raivis Vidzis (Lat)

2005
1st - Minsk, Belarus - 1. Raivis Vidzis (Lat) - 2. Ralf Ber (Aut) - 3. Antanas Abrutis (Lit)
2nd - Wexford, Ireland - 1. Antanas Abrutis (Lit) - 2. Tarmo Mitt (Est) - 3. Glenn Ross (NI)
3rd - Yorkshire, England - 1. Glenn Ross (NI) - 2. Brian Irwin (NI) - 3. Jesse Marunde (USA)
4th - Denver, USA - 1. Raivis Vidzis (Lat) - 2. Glenn Ross (NI) - 3. Ralf Ber (Aut)
5th - Bad Haring, Austria - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Michael Starov (Ukr) - 3. Ralf Ber (Aut)
6th - Ladysmith, Canada - 1. Raivis Vidzis (Lat) - 2. Ralf Ber (Aut) - 3. Ed Brost (Can)
7th - Nuremburg, Germany - 1. Franz Beil (Ger) - 2. Ralf Ber (Aut) - 3. Michael Starov (Ukr)
8th - Khanty Mansiysk, Russia - 1. Raivis Vidzis (Lat) - 2. Jesse Marunde (USA) - 3. Elbrus Nigmatullin (Rus)
Overall Champion - 1. Raivis Vidzis (Lat) - 2. Ralf Ber (Aut) - 3. Tarmo Mitt (Est)

2006
1st - Riga, Latvia - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Raivis Vidzis (Lat) - 3. Elbrus Nigmatullin (Rus)
2nd - Armagh, Ireland - 1. Ralf Ber (Aut) - 2. Glenn Ross (NI) - 3. Tarmo Mitt (Est)
3rd - Minsk, Belarus - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Raivis Vidzis (Lat) - 3. Elbrus Nigmatullin (Rus)
4th - Furstenfeldbruch, Germany - 1. Jarek Dymek (Pol) - 2. Michael Starov (Ukr) - 3. Tarmo Mitt (Est)
5th - Moscow, Russia - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Janne Virtanen (Fin) - 3. Elbrus Nigmatullin (Rus)
6th - Vienna, Austria - 1. Stoyan Todorchev (Bul) - 2. Vasyl Virastiuk (Ukr) - 3. Ervin Katona (Ser)
7th - Grodzisk Maz, Poland - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Sebastian Wenta (Pol) - 3. Stoyan Todorchev (Bul)
8th - Podolsk, Russia - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Elbrus Nigmatullin (Rus) - 3. Stoyan Todorchev (Bul)
Overall Champion - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Tarmo Mitt (Est) - 3. Elbrus Nigmatullin (Rus)

2007
1st - Riga, Latvia - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Raivis Vidzis (Lat) - 3. Tarmo Mitt (Est)
2nd - Moscow, Russia - 1. Janne Virtanen (Fin) - 2. Stoyan Todorchev (Bul) - 3. Derek Boyer (Aus)
3rd - London, England - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Stoyan Todorchev (Bul) - 3. Terry Hollands (GB)
Overall Champion - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Stoyan Todorchev (Bul) - 3. Raivis Vidzis (Lat)

Giants Live

2009
Mohegan Sun - 1. Derek Poundstone (USA) - 2. Travis Ortmayer (USA) - 3. Brian Shaw (USA)
Viking Power Challenge - 1. Travis Ortmayer (USA) - 2. Richard Skog (Nor) - 3. Mikhail Koklyaev (Rus)
Giants Live Poland - 1. Jarek Dymek (Pol) - 2. Mark Felix (GB) - 3. Stefan Solvi (Ice)

2010
Giants Live South Africa - 1. Brian Shaw (USA) - 2. Mikhail Koklyaev (Rus) - 3. Terry Hollands (GB)
Giants Live Kiev - 1. Derek Poundstone (USA) - 2. Laurence Shahlaei (GB) - 3. Johannes Arsjo (Swe)
Giants Live London - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Terry Hollands (GB) - 3. Mark Felix (GB)
Giants Live Poland - 1. Vytautus Lalas (Lit) - 2. Robert Szczepanski (Pol) - 3. Janusz Kulaga (Pol)
Giants Live Istanbul - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Brian Shaw (USA) - 3. Stefán Sölvi Pétursson (Ice)

2011
Giants Live London - 1. Brian Shaw (USA) - 2. Laurence Shahlaei (GB) - 3. Vytautus Lalas (Lit)
Giants Live Poland - 1. Krzysztof Radzikowski (Pol) - 2. Mike Jenkins (USA) - 3. Mateusz Baron (Pol)
Giants Live Finland - 1. Martin Wildauer (Aus) - 2. Vidas Blekaitis (Lit) - 3. Rauno Heinla
Giants Live Ukraine - 1. Sergei Romanchuk (Ukr) - 2. Mark Felix (GB) - 3. Josh Thigpen (USA)

2012
Giants Live Australia - 1. Mike Jenkins (USA) - 2. Nick Best (USA) - 3. Mike Burke (USA)
Giants Live Finland - 1. Laurence Shahlaei (GB) - 2. Johannes Årsjö (Swe) - 3. Lauri Nami
Giants Live Hungary - 1. Akos Nagy - 2. Jack MacIntosh (Eng) - 3. Josh Thigpen (USA)
Giants Live England - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Vytautus Lalas (Lit) - 3. Laurence Shahlaei (GB)

Highlander World Championships

#1, 2007 - 1. Sebastian Wenta (Pol)
#2, 2008 - 1. Sebastian Wenta (Pol) - 2. Scott Rider (Eng) - 3. Gregor Edmunds (Sco)
#3, 2009 - 1. Sebastian Wenta (Pol) - 2. Kyrylo Chuprynin (Ukr) - 3. Scott Rider (Eng)

Log Lift World Championships

2008 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Mikhail Koklyaev (Rus) - Sebastian Wenta (Pol) - Oleksandr Lashyn (Ukr)
2009 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Krystof Radzikowski (Pol) - 3. Vidas Blekaitis (Lit)
2010
2011 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Vidas Blekaitis (Lit) - 3. Vytautas Lalas (Lit)
2012 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Krystof Radzikowski (Pol) - 3. Vytautas Lalas (Lit)

Ultimate Masters World's Strongest Man

2011 - 1. Glenn Ross (NI) - 2. Rene Minkwitz (Den) - 3. Odd Haugen (Nor/USA)

Europe’s Strongest Man

1980 – 1. Geoff Capes (Eng) – 2. Richard Slaney (Eng) – 3. Vincenz Hortnagl (Aus)
1981 – 1. Lars Hedlund (Swe) - 2. Geoff Capes (Eng)
1982 – 1. Geoff Capes (Eng) – 2. Simon Wulfse (Holl) – 3. Roger Ekstrom (Swe)
1983 – 1. Simon Wulfse (Holl) – 2. Geoff Capes (Eng) – 3. Jon Pall Sigmarsson (Ice)
1984 – 1. Geoff Capes (Eng) – 2. Ab Wolders (Holl) – 3. Rudolf Kuster (Ger)
1985 – 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice)
1986 – 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice)
1987 – 1. Ab Wolders (Holl) - 2. Geoff Capes (Eng) - 3. Jon Pall Sigmarsson (Ice)
1988 – 1. Jamie Reeves (Eng) - 2. Jon Pall Sigmarsson (Ice) - Mark Higgins (Eng)
1989 – 1. Jamie Reeves (Eng) - 2. Mark Higgins (Eng) - 3. Jon Pall Sigmarsson (Ice)
1990 – 1. Henning Thorsen (Den) - 2. Ted Van Der Parre (Holl) - 3. Mark Higgins (Eng)
1991 – 1. Gary Taylor (Wal) & Forbes Cowen (Sco) - 2. Jamie Reeves (Eng) - 3. Ted Van Der Parre (Holl)
1992 – 1. Laszlo Fekete (Hun) – 2. Ilkka Nummisto (Fin) – 3. Markku Suonenvirta (Fin)
1992 – 1. Magnus Ver Magnusson (Ice)
1992 - 1. Gary Taylor (Wal) ?
1993 - 1. Manfred Hoberl (Aut) - 2. Gary Taylor (Wal) - 3. Magnus Ver Magnusson (Ice)
1994 – 1. Manfred Hoberl (Aut) - 2. Magnus Ver Magnusson (Ice) - 3. Gary Taylor (Wal)
1994 – 1. Magnus Ver Magnusson (Ice)
1995 – 1. Riku Kiri (Fin) – 2. Jouka Ahola (Fin) - 3. Magnus Ver Magnusson (Ice)
1996 – 1. Riku Kiri (Fin) – 2. Heinz Ollesch (Ger) – 3. Magnus Ver Magnusson (Ice)
1997 – 1. Riku Kiri (Fin) – 2. Magnus Ver Magnusson (Ice) – 3. Berend Veneberg (Holl)
1998 – 1. Jouka Ahola (Fin) - 2. Magnus Ver Magnusson (Ice) - 3. Svend Karlsen (Nor)
1999 – 1. Jouka Ahola (Fin) - 2. Regin Vagadal (F.I.) - 3. Magnus Samuelsson (Swe)
2000 – 1. Berend Veneberg (Holl) – 2. Magnus Samuelsson (Swe) – 3. Jaroslan Dymek (Pol)
2001 – 1. Svend Karlsen (Nor) – 2. Janne Virtanne (Fin) – 3. Magnus Samuelsson (Swe)
2002 – 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Jaroslan Dymek (Pol) – 3. Svend Karlsen (Nor)
2003 - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Jaroslan Dymek (Pol) – 3. Raimonds Bergmanis (Lat)
2004 - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Tomasz Nowotniak (Pol) - 3. Zydrunas Savickas (Lit)
2005 – 1. Jaroslav Dymek (Pol) - 2. Janne Virtanne (Fin) - 3. Michael Starov (Ukr)
2006 - Not Held
2007 – 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Sebastian Wenta (Pol) - 3. Stoyan Todorchev (Bul)
2008 – 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Grzegorz Szymanski (Pol) - 3. Slawomir Toczek (Pol)
2009 – 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Krzysztof Radzikowski (Pol) - 3. Mateusz Baron (Pol)
2010 (Giant's Live) - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Terry Hollands (GB) - 3. Mark Felix (GB)
2011 - Not Held
2012 (Giant's Live) - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Vytautus Lalas (Lit) - 3. Laurence Shahlaei (GB)

Europe's Strongest Man (IFSA)

2005 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Tommi Lotta (Fin) - 3. Andrus Murumets (Est)
2007 - 1. Vasyl Virastyuk (Ukr) - 2. Andrus Murumets (Est) - 3. Vidas Blekaitis (Lit)

Strongest Man of Europe

1992 – 1. Laszlo Fekete (Hun) – 2. Ilkka Nummisto (Fin) – 3. Markku Suonenvirta (Fin)

European Muscle Power Champs

1987 – 1. Mark Higgins (Eng)
1988
1989
1990 - 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice)
1991
1992
1993 – 1. Ilkka Kinnunen (Fin) - 3. Bill Pittuck (Eng)
1994 – 1. Manfred Hoeberl (Aut) – 2. Andreas Gudmundsson (Ice) – 3. Wayne Price (SA)
1995 – 1. Forbes Cowan (Sco)

European Hercules

1990 – 1. Riku Kiri (Fin) - 2. Ismo Åman (Fin) - 3. Aarre Käpylä (Fin)
1991 – 1. Riku Kiri (Fin) – 2. Jon Pall Sigmarsson (Ice) & Jamie Reeves (Eng)
1992 – 1. Riku Kiri (Fin) – 2. Aarre Kapyla (Fin) & Magnus Ver Magnusson (Ice)
1993 – 1. Riku Kiri (Fin) - 2. Aarre Käpylä (Fin) - 3. Manfred Hoeberl (Aus)
1994 – 1. Andres Gudmundsson (Ice) – 2. Manfred Hoeberl (Aus) – 3. Marko Varalahti (Fin)
1995 – 1. Jouko Ahola (Fin) – 2. Matti Uppa (Fin) – 3. Mika Palsi (Fin)
1996 – 1. Jouko Ahola (Fin) – 2. Hannu Osala (Fin) – 3. Jamie Reeves (Eng)
1997 – 1. Magnus Ver Magnusson (Ice) – 2. Jouko Ahola (Fin) – 3. Berend Veneberg (Holl)

European Open

1997 – 1. Riku Kiri (Fin) – 2. Gerrit Badenhorst (SA) – 3. Magnus Ver Magnusson (Ice)

European Strongman Classic

2000 – 1. Berend Veneberg (Holl)

Europes Strongest Team

2000 – 1. Finland (Team 1)

North America Strongest Man

1992 – 1. Gary Mitchell (USA)
1993 – 1. Steve Pulcinella (USA)
1998 – 1. David Brown (USA)
1999 – 1. Steve Dmytrow (USA)
2001 – 1. Hugo Girard (Can)
2002 – 1. Hugo Girard (Can)
2003 – 1. Jon Anderson (USA) – 2. Chad Coy (USA) – 3. Walt Gogola (USA)
2007 – 1. Jessen Paulin (Can)
2008 - 1. Jessen Paulin (Can) - 2. Christian Savoie (Can) - 3. Pete Konradt (USA)

North America Strongman Championships

2011 (Girard) – 1. Christian Savoie (Can) - 2. Jean-Francois Caron (Can) - 3. Karl Gillingham (USA)

Pan-American Championships (IFSA)

2005 – 1. Phil Pfister (USA) – 2. Travis Ortmayer (USA) – 3. Karl Gillingham (USA)

Amateur Strongman World Championships

#1, 2010 at the Arnold's - 1. Mike Jenkins - 2. Mike Caruso - 3. Alan Kliese


 

GRAND PRIX & INTERNATIONAL CONTESTS 

Atlantic Giant/Faroe Grand Prix

1998 - 1. Magnus Samuelsson (Swe) – 3. Svend Karlsen (Nor)
1999 - 1. Jouko Ahola (Fin)
2000 - 1. Regin Vagadal (Far)
2001 - 1. Regin Vagadal (Far)
2002 - 1. Svend Karlsen (Nor)

Baltic Champion

2002 - 1. Vidas Blekaitis (Lit) - 2. Andrus Murmumets (Est) - 3. Zydrunas Savickas (Lit)
2003 – 1. Vidas Blekaitis (Lit) – 2. Raimonds Bergmanis (Lat) – 3. Zydrunas Savickas (Lit)
2004 – 1. Raimonds Bergmanis (Lat) – 2. Zydrunas Savickas – 3. Vilius Petrauskas (Lit)

Battle Of The Giants

1986 – 1. Geoff Capes (Eng)
1987 – 1. Geoff Capes (Eng)
1988 – 1. Geoff Capes (Eng)
1989 – 1. Geoff Capes (Eng) – 2. Jon-Pall Sigmarsson (Ice) – 3. Mark Higgins & Jamie Reeves (Eng)

Callander Grand Prix (Scotland)

1994 – 1. Nathan Jones (Aus) – 2. Gary Taylor (Wal) –3 Torfi Olaffson (Ice)
2003 – 1. Raimonds Bergmanis (Lat)

Champions Trophy - Holland

2004 – 1. Marius Pudzianowski (Pol) –2. Svend Karlsen (Nor) –3. Zydrunas Savickas (Lit)

Champions Trophy - Turkey

2004 – 1. Marius Pudzianowski (Pol) –2. Tomi Lotta (Fin) –3. Svend Karlsen (Nor)

China Grand Prix

2000 – 1. Magnus Samuelsson (Swe) – 2. Hugo Girard (Can) – 3. Janne Virtanen (Fin)
2002 – 1. Svend Karlsen (Nor) – 2. Juha-Matti Rasanen (Fin) – 3. Zydrunas Savickas (Lit)

Clash of the Celtic Giants Ireland

2002 – 2. Svend Karlsen (Nor)

Clash of Titans Scotland

2002 – 1. Svend Karlsen (Nor)

Commonwealth Games Strongman

1986 – 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice) – 2. Geoff Capes (GB) – 3. Mark Higgins (GB)

Cyprus Grand Prix (IFSA)

2006 – 1. Travis Ortmayer (USA) – 2. Igor Pedan (Rus) – 3. Raimonds Bergmanis (Lat)

Czech Grand Prix

1999 – 1. Magnus Samuelsson (Swe)
2000 – 1. Jan Bartl (Cze) – 2. Svend Karlsen (Nor) – 3. Martin Muhr (Ger)
2001 – 2. Svend Karlsen (Nor)

Denmark Grand Prix

1996 – 1. Riku Kiri (Fin) – 2. Magnus ver Magnussen (Ice) – 3. Flemming Rasmussen (Den)

Denmark Grand Prix (IFSA)

2005 – 1. Rene Minkwitz (Den) –2. Van Hatfield (USA) - 3. Juha Aitilla (Fin)

Dubai Grand Prix (IFSA)

2005 – 1. Tomi Lotta (Fin)
2006 – 1. Zydrunas Savickas (Lit) – 2. Geoff Dolan (Can) – 3. Andrus Murumets (Est)

Finland Grand Prix

2003 – 1. Janne Virtannen (Fin)

Fit Expo

2006 – 1. Travis Ortmayer (USA) – 2. Jesse Marunde (USA) - 3. David Ostlund (USA)

Gatineau Hot Air Balloon Festival

1999 – 1. Marco Fortier (Can)
2000 – 1. Hugo Girard (Can)
2001 – 1. Hugo Girard (Can)
2002 – 1. Dominic Filiou (Can)

Germany Grand Prix

1998 – 1. Riku Kiri (Fin) – 2. Jouko Ahola (Fin) - 3. Heinz Ollesch (Ger)

Helsinki Grand Prix

1998 – 1. Jouko Ahola (Fin) – 2. Magnus Ver Magnusson (Ice) – 3. Svend Karlsen (Nor)
1999 – 1. Jouko Ahola (Fin) – 2. Sami Heinonen (Fin) – 3. Janne Virtanen (Fin)
2000 – 1. Janne Virtanen (Fin) – 2. Magnus Samuelsson (Swe) – 3. Svend Karlsen (Nor)

Holland Grand Prix

1999 – 1. Gerrit Badenhorst (SA) – 2. Jouko Ahola (Fin) – 3. Berend Veneberg (Holl)
2001 – 1. Wout Zijlstra (Holl) – 2. Magnus Samuelsson (Swe) – 3. Svend Karlsen (Nor)

Holland Grand Prix (IFSA)

2005 – 1. Tomi Lotta (Fin)
2006 – 1. Zydrunas Savickas (Lit) – 2. Jon Anderson (USA) – 3. Jarno Hams (Holl)

Hresysti (Iceland Strength contest)

1991 – 1. Magnus Ver Magnusson (Ice) – 2. Jamie Reeves (Eng) & Riku Kiri (Fin)

Hungary Grand Prix

1998 – 1. Riku Kiri (Fin) – 2. Flemming Rasmussen (Den) – 3. Laszlo Fekete (Hun)
1999 – 1. Berend Veneberg (Holl)

Hungary Grand Prix (IFSA)

2005 – 1. Zydrunas Savickas (Lit)

Hungary Grand Prix Olympic Strongest Man (IFSA)

2006 – 1. Mikhail Koklyaev (Rus) – 2. Vasyl Virastyuk (Ukr) –3. Travis Ortmayer (USA)

Ireland Grand Prix

2000 – 3. Svend Karlsen (Nor)

Kraftur Tournament

1989 - 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice) - 2. Jamie Reeves (Eng) - 3. Magnus Ver Magnussen (Ice)

Las Vegas Grand Prix

1998 – 1. Wayne Price (SA) – 2. Phil Makdisl (USA) – 3. Uppa Matti (Fin)

Latvia Grand Prix (IFSA)

2006 – 1. Zydrunas Savickas (Lit) – 2. Raimonds Bergmanis (Lat) – 3. Mikhail Koklyaev (Rus)
2007 – 1. Andrus Murumets (Est) – 2. Vasyl Virastiuk (Ukr) – 3. Vidas Blekaitis (Lit)

Lithuania Grand Prix (IFSA)

1995 – 1. Gary Taylor (Wal) – 2. Forbes Cowan (Sco) - 3. Stasys Mecius (Lit)
1996 - 1. Riku Kiri (Fin) - 2. Heinz Olesch (Ger) - 3. Magnus Ver Magnusson (Ice)
1997 - 1. Stasys Mecius (Lit) - 2. Raimonds Bergmanis (Lat) - 3. Magnus Ver Magnusson (Ice)
1998 – 1. Jamie Reeves (Eng) - 2. Remigijus Kacinskis (Lit) - 3. Wayne Price (SAR)
2006 - 1. Zydrunas Savickas (Lit) – 2. Vidas Blekaitis (Lit) – 3. Igor Pedan (Rus)
2007  - 1. Zydrunas Savickas (Lit) - 2. Andrus Murumets (Est) - 3. Jane Ilikainen (Fin)

Manfred Hoeberl Classic

1995 – 1. Magnus Ver Magnusson (Ice) – 2. Gary Taylor (GB) – 3. Heinz Ollesch (Aus)

MHP X-treme Strongman Challenge

2001 – 1. Svend Karlsen (Nor)
2003 – 2. Svend Karlsen (Nor)

Moscow Grand Prix (IFSA)

2005 – 1. Zydrunas Savickas (Lit)

Moscow Grand Prix - Globe's Strongest Man

2008 - 1. Stoyan Todorehev (Bul) - 2. Janne Virtanen (Fin) - 3. Elbrus Nigmatullin (Rus)

Nordic Championship (IFSA)

2005 – 1. Svend Karlsen (Nor)

Nordic Strongman Competition

1992 – 1. Magnus ver Magnussen (Ice)
1999 – 1. Matti Uppa (Fin)

Nordics Strongest Man

2005 –1. Svend Karlsen (Nor) – 2. Magnus Samuelsson (Swe) – 3. Juha Rasanen (Fin)

Polish Grand Prix

2000 – 1. Magnus Samuelsson (Swe)
2001 – 3. Svend Karlsen (Nor)
2003 –1. Jarek Dymek (Pol) – 2. Robert Szczepanski (Pol) – 3. Raimonds Bergmanis (Lat)
2008 - 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Krzysztof Radzikowski (Pol) - 3. Raivis Vidzis (Lat)

Romanian Grand Prix

2000 – 1. Magnus Samuelsson (Swe)

Russia Grand Prix (IFSA)

2005 – 1. Mikail Koklyaev (Rus)

Russia Grand Prix

2004 – 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) - 2. Zydrunas Savickas (Lit) - 3. Vasyl Virastiuk (Ukr)

Serbia Grand Prix (IFSA/United Strongman Series)

2006 - 1. Ervin Katona (Ser) 2 Geoff Dolan (Can) – 3. Sebastian Wenta (Pol)

Scandinavian Strongest Man

1982 - 1. Jon Pall Sigmarsson
1995 - 1. Flemming Rasmussen
1996 - 1. Flemming Rasmussen
1997 - 1. Flemming Rasmussen

Scottish Power Challenge

1984 – 1. Bill Kazmaier (USA)
1985 – 1. Bill Kazmaier (USA)
1986 – 1. Bill Kazmaier (USA)
1987 – 1. Bill Kazmaier (USA)
1988 – 1. Bill Kazmaier (USA)
1989 – 1. Bill Kazmaier (USA)

Tornio-Haparanda (Finland) Grand Prix (IFSA)

2006 – 1. Andrus Murumets (Est) – 2. Robert Schepanski - 3. Steve McDonald

Turkey Grand Prix

2002 - 1. Janne Virtanen (Fin)

Ukraine Grand Prix (IFSA/United Strongman Series)

2006 – 1. Sebastian Wenta (Pol) – 2. Igor Pedan (Rus) – 3. Viktor Yurcenko

Ukraine

2008 - 1. Aleksandr Pekanov (Ukr) - 2. Mark Felix (GB) - 3. Aleksandr Klushev

Viking of the North

1999 – 1. Hugo Girard (Can)

World Record Breakers

2001 – 1. Svend Karlsen (Nor) – 2. Wout Zijlstra (Holl) – 3. Rene Minkwitz (Den)
2003 – 1. Mariusz Pudzianowski (Pol) – 2. Jaroslan Dymek (Pol) – 3. Magnus Samuelsson (Swe)


 

UK CONTESTS

Britain's Strongest Man

1979 - 1. Geoff Capes – 2. Bill Anderson
1980 - 1. Richard Slaney – 2. Jack Hynd – 3. Steve Zetolofsky
1981 - 1. Geoff Capes – 2. Hamish Davidson – 3. Richard Slaney
1982 - 1. Richard Slaney – 2. Hamish Davidson – 3. Andy Drzewiecki & Errol Carnegie & Peter Welch
1983 - 1. Geoff Capes - 2. Jack Hynd – 3. John Burns
1984 - 1. Allan Crossley – 2. Peter Tancred & Peter Welch
1985 - No Contest
1986 - 1. Peter Tancred – 2. Peter Davis – 3. Joe Walker (Britain's Most Powerful Man)
1987 - No Contest
1988 - 1. Jamie Reeves – 2. Mark Higgins – 3. Peter Tregloan
1989 - 1. Jamie Reeves
1990 - 1. Adrian Smith - 2. Gary Taylor -
1991 - 1. Gary Taylor
1992 - 1. Jamie Reeves
1992 - 1. Gary Taylor ?
1993 - 1. Forbes Cowan
1993 - 1. Gary Taylor ?
1994 - 1. Bill Pittuck
1995 - 1. Forbes Cowan
1995 - 1. Gary Taylor
1996 - 1. Russ Bradley
1997 - 1. Rob Dixon
1998 - 1. Jamie Reeves
1999 - 1. Glenn Ross – 2. Steve Brooks – 3. Jamie Barr
2000 - 1. Glenn Ross – 2. Steve Brooks – 3. Brian Bell
2001 - 1. Glenn Ross – 2. Rob Dixon – 3. Adrian Rollinson
2002 - 1. Marc Iliffe – 2. Gregor Edmunds – 3. Bill Pittuck
2003 - 1. Richard Gosling – 2. Gregor Edmunds – 3. Glenn Ross
2004 – 1. Richard Gosling – 2. Adrian Rollinson – 3. Oli Thompson
2005 – 1. Mick Gosling – 2. Carl Waitoa - 3. Adrian Rollinson
2006 – 1. Oli Thompson – 2. Mark Felix – 3. Terry Hollands
2007 – 1. Terry Hollands – 2. Mark Felix – 3. Darren Sadler
2008 – 1. Jimmy Marku - 2. Terry Hollands - 3. Mark Felix
2009 - No Contest
2010 - No Contest
2011 - No Contest
2012 – 1. Laurence Shahlaei - 2. Terry Hollands - 3. Chris Gearing
2013 – 1. Laurence Shahlaei - 2. Terry Hollands - 3. Mark Felix
2014 – 1. Ed Hall - 2. Graham Hicks - 3. Laurence Shahlaei

UK Strongest Man

1992 – 1. Adrian Smith (Eng) - 2. Bill Pittuck (Eng)
1993 – 1. Bill Pittuck (Eng)
1994 – 1. Tommy Smith (Eng) – 2. Bill Pittuck (Eng) – 3. Lee Bowers (Eng)
1995 – 1. Dave Miles (Eng) – 2. David Waters (Eng) & Graham Mullins (Eng)
1996 – 1. Graham Mullins (Eng) – 2. Gary Meyern (Eng) – 3. John O’Nell (Nir)
1997 – 1. Adrian Smith (Eng) – 2. Graham Mullins (Eng) – 3. Bill Pittuck (Eng)
1998 – 1. Adrian Smith (Eng) – 2. Richard Gosling (Eng) – 3. Dave Miles (Eng)
1999 – 1. Richard Gosling (Eng) – 2. Gary Meyern (Eng) – 3. Adrian Smith (Eng)
2000 – 1. Richard Gosling (Eng) – 2. Gary Meyern (Eng) – 3. Adam Townsend (Eng)
2001 – 1. Steve Brooks (Eng) – 2. Richard Gosling (Eng) – 3. Mick Gosling (Eng)
2002 - 1. Glenn Ross (Nir)?
2003 –
2004 – 1. Glenn Ross (Nir)– 2. Brian Irwin (Nir) – 3. Carl Waitoa (Ire)
2005 – 1. Terry Hollands (Eng) – 2. Mark Lawson (Eng) – 3. Simon Morton (Eng)
2006 – 1. Glenn Ross (Nir) – 2. Terry Hollands (Eng) – 3. Jimmy Marku (Eng)
2007 – 1. Glenn Ross (Nir) – 2. Jimmy Marku (Eng) – 3. Simon Flint (Eng)
2008 – 1. Glenn Ross (Nir) – 2. Dave Warner (Nir) – 3. Jimmy Marku (Eng)
2009 - 1. Jimmy Marku (Eng) - 2. Glenn Ross (Nir) - 3. Mark Westerby (Eng)
2010 – 1. Glenn Ross (Nir) – 2. Gary Gardener (Eng) – 3. Rob Frampton (Eng)
2011 - 1. Ed Hall (Eng) - 2. Ken Nowicki (Sco) - 3. Richard Smith (Wales)
2012 - 1. Ed Hall (Eng) - 2. Lloyd Renals (Eng) - 3. Chris Gearing (Eng)
2013 - 1. Ed Hall (Eng) - 2. Ben Kelsey (Eng) - 3. Johnny Kelly

UK Championship (IFSA)

1997 – 1. Stuart Murray - 2. Steve Brooks - 3. Russ Bradley
1999 - 1. Glenn Ross

British Championships (IFSA)

2005 – 1. Mark Felix (Eng)

Britain's Most Powerful Man

1986 - 1. Peter Tancred – 2. Peter Davis – 3. Joe Walker
2007 - 1. Jay Hughes - 2. Adam Townsend - 3. Paul Wood
2008 - Not held
2009 - 1. Paul Carter - 2. Chris Gearing - 3. Paul Wood

British Muscle Power Championship

1986 – 1. Geoff Capes (Eng)
1987 – 1. Geoff Capes (Eng)
1988 – 1. Mark Higgins (Eng)
1989 – 1. Tom Hawk (Eng) – 2. Adrian Smith (Eng) – 3. Ian Murray (Sco)
1990 – 1. Mark Higgins (Eng)
1991 – 1. Mark Higgins (Eng)
1992 – 1. Mark Higgins (Eng)
1993 – 1. Forbes Cowan (Sco)
1994 – 1. Jamie Reeves (Eng)
1995 – 1. Gary Taylor (Wal)
1996 – 1. Jamie Reeves (Eng)
1997 – 1. Russ Bradley (Eng)
1998 – 1. Russ Bradley (Eng)– 2. Lee Bowers (Eng) -3. Regin Vagadal (F. Isl)

Clash of the Giants

2011 - 1. Rob Frampton - 2. Jack McIntosh - 3. Jay Hughes

UK Team Champs

2007 - 1. Shawn Kenny & Martin Jones - 2. Lee Bowers & Paul Cater - 3. Paul Amor & Keith Garrett
2008 - 1. Laurence Shahlaei & Rob Frampton - 2. Paul Cater & Rich Gorvin - 3. Dale Norris & Martin Jones
2009 - 1. Enzo & Jay - 2. Jay Hughes & Chris Gearing - 3. Lee Bowers & Liam Osullivan
2011 - 1. Graham Hicks & James Wilmot - 2. Asley Smith & Freddy Hick - 3. Phil Wooton & Will Egan

Bodypower Expo

2009 - 1. Dave Meer - 2. Alex Curletto - 3. Dave McAneney

British Log Lift Championships

2011 (Open) - 1. Laurence Shahlaei
2011 (u105k) - 1. Ashley Smith
2011 (u90k) - 1. James Ward

UK Truck Pulling Championships - (Mercedes Benz)

1986 – 1. Geoff Capes – 2. Trevor Boothby – 3. Mark Higgins

National Truck Pulling Championships - (ASA/Bristol Street Motors)

1986 – 1. Jamie Reeves – 2. Ian Sidall – 3. Hayden Rowland

British Truck Pulling Championships - (Commercial Vehicle Show at the NEC)

2004 – 1. Mick Gosling – 2. Russ Bradley – 3. Lee Bowers

England's Strongest Man

1987 – 1. Jamie Reeves
1988 – 1. Jamie Reeves
1989 – 1. Jamie Reeves
1990 – 1. Adrian Smith
1991 – 1. Bill Pittuck
1992 – 1. Jamie Reeves
1993 – 1. Jamie Reeves
1994 – 1. Jamie Reeves
1995 – 1. Jamie Reeves
1996 – 1. Jamie Reeves
1997 – 1. Jamie Reeves
1998
1999
2000
2001 - 1. Bill Pittuck - 2. Steve Brooks - 3. Andrew 'Stumpy' Raynes
2002 - 1. Bill Pittuck - 2. Mick Gosling - 3. Ade Rollinson
2003 - 1. Eddy Ellwood - 2. Bill Pittuck - 3. Richard Gosling
2004 - 1. Eddy Ellwood - 2. Andrew 'Stumpy' Raynes - 3. Mark Felix
2005 (Elite) - 1. Adam Townsend -2. Terry Hollands - 3. Simon Morton
2005 (IFSA) - 1. Eddy Ellwood - 2. Mark Felix - 3. Oli Thompson
2006 (Elite) - 1. Jimmy Marku - 2. Dave Meer - 3. Simon Flint
2007 (Elite) - 1. Jimmy Marku - 2. Jay Hughes - 3. Rob Frampton
2008 (Elite) - 1. Jimmy Marku - 2. David McAneney - 3. Spencer Hyland
2009 (WSM Qual, Doncaster) - 1. Terry Hollands - 2. Mark Felix - 3. Darren Sadler
2009 (Elite) - 1. Laurence Shahlaei - 2. Mark Westerby - 3. Alex Curletto
2010 (UKSC) - 1. Dean Slater - 2. Gary Gardener - 3. Rob Frampton
2010 (Elite) - 1. Ed Hall - 2. Jay Hughes - 3. Paul Amor
2011 (UKSC) - 1. Ed Hall - 2. Tom Shaw - 3. Rob Drennan
2011 (Elite) - 1. Lloyd Renals - 2. Mike Woods - 3. Mark Lawson
2012 (Elite) - 1. Paul Carter - 2. Mike Woods - 3. Adam Bishop

Scotland's Strongest Man

1987 – 1. Ian Murray
1988 – 1. Stuart Murray
1989 – 1. Brian Bell
1990 – 1. Forbes Cowan
1991 – 1. Brian Bell & Stuart Murray
1992 – 1. Forbes Cowan
1993 – 1. Forbes Cowan
1994 – 1. Jamie Barr
1995 – 1. Forbes Cowan
1996 – 1. Forbes Cowan
1997
1998 – 1. Brian Bell
1999 – 1. Jamie Barr
2000 – 1. Jamie Barr
2001 – 1. Jamie Barr
2002 – 1. Gregor Edmunds - 2. Forbes Cowan - 3. Brian Bell
2003 – 1. Forbes Cowan - 2. Paul Porteous - 3. Gregor Edmunds
2004 – 1. Paul Porteous - 2. Brian Turner - 3. Stuart Murray
2005 – 1. Brian Turner - 2. Jamie Barr - 3. Stuart Murray
2006 – 1. Jamie Barr – 2. Andy Cairney – 3. Raymond Christie
2007 - 1. Chris Innes - 2. Andy Cairney - 3. Louis McLean
2008 - 1. Chris Innes - 2. Ewan Cameron - 3. Louis MacLean
2009 - 1. Chris Innes - 2. Andy Cairney - 3. Louis McLean
2010 - 1. Chris Innes - 2. Steven Cherry - 3. Stuart Murray
2011 - 1. Steven Cherry - 2. John Hutton - 3. Euan Cameron
2011 - 1. Ken Nowicki - 2. Steven Cherry - 3. Louis Maclean (Scottish qualifier for the UK's Strongest Man)

Wales Strongest Man

1989 – 1. Gary Taylor
1990 – 1. Gary Taylor
1991 – 1. Gary Taylor
1992 – 1. Gary Taylor
1993 – 1. Gary Taylor
1994 – 1. Gary Taylor
1995 – 1. Gary Taylor
1996 – 1. Gary Taylor
1997 – 1. Gary Taylor
1998
1999 – 1. Christian Clay
2000 – 1. Christian Clay
2001 – 1. Christian Clay
2002 – 1. Christian Clay – 2. Dean Bolt
2003 – 1. Christian Clay – 2. - 3. Dean Bolt
2004 – 1. Christian Clay
2005 – 1. Dale Norris - 2. Michael Williams - 3. Walid El Hind
2006 – 1. Dale Norris - 2. Ross Stone - 3. Mike Williams
2007 – 1. Jamie Redwood – 2. Mike Williams – 3. Ross Stone
2008 - Not held
2009 - 1. Dale Norris - 2. Martin Jones - 3. Richard Smith
2010 - 1. Dale Norris - 2. Richard Smith - 3. Owen Lewis
2011 - 1. Richard Smith - 2. ? - 3. ?
2012 - 1. Simon Johnston - 2. ? - 3. ?

All Ireland Strongest Man

2000 - 1. Martin Campbell
2001 - 1. Andrew Sheehan
2002 - 1. Phil Porter
2003 - 1. Martin Campbell
2004 – 1. Brian Irwin – 2. Martin Campbell – 3. Stephen Gracey
2005 - 1. Brian Irwin
2006 –
2007 – 1. Dave Warner
2008 - 1. Dave Warner - 2. James Fennelly - 3. Gary McKelvey
2009 - 1. Dave Warner - 2. James Fennelly - 3. Eoin Shannahan

Northern Ireland/Ulster's Strongest Man

1995 – 1. Glenn Ross
1996 – 1. Glenn Ross
1997 – 1. Glenn Ross
1998 – 1. Glenn Ross
1999 – 1. Glenn Ross
2000 – 1. Glenn Ross
2001 – 1. Pat Dreary - 2. ? - 3. Brian McMullan
2002 – 1. Francis Kirby
2003 – 1. Francis Kirby
2004 – 1. Brian Irwin – 2. Stephen Gracey –3. Martin Tweedie
2005 – 1. Brian Irwin – 2. Francis Kirby – 3. Gary McKelvey
2006 – 1. Francis Kirby – 2. Dave Warner – 3. Gary McKelvey
2007 – 1. Dave Warner
2008 - 1. Francis Kirby - 2. Gary McKelvey - 3. Brian McMullan
2009 - 1. Dave Warner - 2. Bertie Clarke - 3. Jonathan Kelly

Republic of Ireland's Strongest Man

2002 – 1. Kevin Murray
2003 – 1. Ray O'Dwyer
2004 – 1. Paul Roberts – 2. Carl Waitoa - 3. Jason Reilly
2005 – 1. Carl Waitoa – 2. Paul Roberts - 3. Christopher Bowe
2006 – 1. Jason Riley – 2. Pat McNamara – 3. Daniel Troy
2007 – 1. Jason Riley
2008 - 1. Jason Riley - 2. Daniel Gannon - 3. Ross Tweedy
2009 - 1. James Fennelly - 2. Daniel Gannon - 3. Eoin Shanahan

Orkney\Shetland's Strongest Man

2002 – 1. Stuart Wadley
2003 – 1. Kenny Simm
2004 – 1. Stuart Wadley
2005 – 1. Neil Hamilton
2006 – 1. Neil Hamilton
2007 – 1. Neil Hamilton
2008 – 1. Colin Arthur & Dhanni Moar
2009 – 1. Dhanni Moar
2010 – 1. Davy Cummings
2011 – 1. Dhanni Moar

CNP Professional Strongman Premier League

2008
Rd 1 - Burnley - 1. Mark Westaby - 2. Adam Townsend - 3. Mark Lawson
Rd 2 - Burnley - 1. Mark Westaby - 2. Mark Lawson - 3. Mick Townley
Rd 3 - Nelson - 1. Mark Westaby - 2. Mark Lawson - 3. Simon Flint

Midland's Strongest Man

1986 (J. Humble) – 1. Peter Tregloan - 2. Jamie Reeves
1987 (J. Humble) - 1. Jamie Reeves - 2. Peter Tregloan - 3. Phil Williams
1988 (J. Humble) – 1.
1989 (J. Humble) – 1. Jamie Reeves
1990 (J. Humble) - 1. Bill Pittuck - 2. George Garmston - 3. Roland Hill
1991 (J. Humble) - 1. Bill Pittuck
2005 (UKSC) - 1. Spencer Hyland - 2. Dean Slater - 3. Dave Meer
2006 (UKSC) - 1. Dave Meer - 2. Bill Pittuck - 3. Simon Flint
2007 (UKSC) - 1. Simon Flint - 2. Dave Meer - 3. Laurence Shahlaei
2008 (UKSC) - 1. Dean Slater - 2. Spencer Hyland - 3. Dave Meer
2009 (UKSC) - 1. Laurence Shahlaei - 2. Dave Meer - 3. Alex Curletto
2010 (Elite Prom.) - 1. Simon Flint - 2. Ed Hall - 3. Paul Amor

Corby Great Strength Eccleston

1989 – 1. Jon Pall Sigmarsson (Ice) – 2. Adrian Smith – 3. Ian Murray

East Britain Strongest Man

1988 – 1. Jamie Reeves

North of England Strongest Man

2007 – 1. Mark Westaby

Yorkshire’s Strongest Man

1986 – 1. Jamie Reeves
1987 – 1. Jamie Reeves
1988 – 1. Jamie Reeves
1989 – 1. Jamie Reeves


 

EUROPEAN NATIONAL CHAMPIONSHIP CONTESTS 

Austria Strongest Man

1989 - 1. Manfred Hoberl
1990 - 1. Manfred Hoberl
1991 - 1. Manfred Hoberl
1992 - 1. Manfred Hoberl
1993 - 1. Manfred Hoberl
1994 - 1. Manfred Hoberl
1995
1996 - 1. Manfred Hoberl
1997
1998 - 1. Ralf Ber
1999
2000 - 1. Bernd Kerschbaumer
2001 - 1. Ralf Ber
2002 - 1. Hubert Dorer
2003 - 1. Ralf Ber
2004 - 1. Ralf Ber
2005 - 1. Franz Mullner

Austrian Summer Giants

2002 - 1. Bernd Kerschbaumer
2003 - 1. Franz Mullner
2004 - 1. Franz Mullner – 2. Bernd Kerschbaumer – 3. Oliver Gratzer

Austrian Winter Giants

2003 - 1. Franz Mullner
2004 - 1. Franz Mullner
2005 - 1. Bernd Kerschbaumer
2006 - 1. Bernd Kerschbaumer

Belarus Strongest Man

2005 - 1. Sergej Rjumin

Belgium's Strongest Man

2008 - 1. Jimmy Laureys - 2. Simon de Vogelaere - 3. Jeffrey Phlips

Brazil's Strongest Man

2008 - 1. Ricardo Norte

Bulgaria Strongest Man

2004 – 1. Stojan Todorcev

Czech Strongest Man

1998 – 1. Jaromir Nemec
1999 – 1. Jan Bartl
2000 – 1. Jan Bartl
2001 – 1. Jirži Žaloudek
2002
2003 – 1. Jirži Žaloudek

Denmark’s Strongest Man

1983 - 1. Sven-Ole Thorsen
1984 – 1. Henrik Thorsen - 2. Sven-Ole Thorsen - 3. George Olesen
1985 - Not held
1986 - Not held
1987 – 1. Henrik Thorsen - 2. Frank Frank Jørgensen - 3. George Olesen
1988 – 1. Henrik Thorsen - 2. George Olesen -3. Frank Jorgensen
1989 – 1. Henrik Thorsen - 2. Johni Simonsen - 3. George Olesen
1990 - Not held
1991 – 1. Henning Thorsen – 3. Henrik Ravn
1992 – 1. Henning Thorsen - 2. Henrik Ravn
1993 - 1. Henrik Ravn - 2. Henning Thorsen - 3. Bo Mortensen
1994 - 1. Henrik Ravn - 2. Bo Mortensen - 3. Flemming Rasmussen
1995 - 1. Flemming Rasmussen - 2. Erik Johannesen - 3. Bo Mortensen
1996 - 1. Flemming Rasmussen - 2. Henrik Ravn - 3. Erik Johannesen
1997 - 1. Flemming Rasmussen - 2. Bo Mortensen - 3. Rene Minkwitz
1998 - 1. Flemming Rasmussen - 2. Rene Minkwitz - 3. Martin Holm Larsen
1999 - 1. Flemming Rasmussen - 2. Martin Holm Larsen - 3. Flemming Jensen
2000 – 1. Flemming Rasmussen - 2. Jasmin Hajdarevic - 3. Torben Sörensen
2000 – 1. Rene Minkwitz
2001 - 1. Flemming Rasmussen - 2. Flemming Bruntse - 3. Torben Andersen
2001 – 1. Rene Minkwitz
2002 – 1. Torben Andersen - 2. Flemming Bruntse - 3. Kim Jensen
2003 – 1. Flemming Rasmussen - 2. Arne Sorensen - 3. Flemming Bruntse
2004 - 1. Rene Minkwitz - 2. Jasmin Hajdarevic - 3. Flemming Jensen
2004 - 1. Jasmin Hajdarevic - 2. Flemming Bruntse - 3. Torben Sorensen
2005 – 1. Rene Minkwitz - 2. Torben Sørensen - 3. Flemming Jensen
2006 - 1. Rene Minkwitz - 2. Gamle Flemming - 3. Nicolaj Hansen
2007 - 1. Rene Minkwitz - 2. Nicolai Hansen - 3. Benjamin Petersen
2007 - 1. Rene Minkwitz - 2. Jasmin Hajdarevic - 3. Nicolai Hansen
2008 - 1. Rene Minkwitz - 2. Gregor Stenmar - 3. Nicolai Hansen
2009 - 1. Nikolai Hansen
2009 - 1. Rene Minkwitz - 2. Nicolai Hansen - 3. Claus Bjorklund
2010 - 1. Asbjorn Ettrup - 2. Claus Bjorklund - 3. Frank Jorgensen
2011 - 1. Nicolai Hansen - 2. Mikkel Leicht - 3. Asbjorn Ettrup
2012 - 1. Nicolai Hansen - 2. Mikkel Leicht - 3. Thomas Kaer
2013 - 1. Nicolai Hansen - 2. Mikkel Leicht - 3. Mads Erenskjold

There are two federations in some of the years.

Denmark’s Strongest Viking

1990 – 1. Henning Thorsen

Estonia's Strongest Man

1990 – 1. Aap Uspenski
1999 – 1. Tarmo Mitt
2000 – 1. Tarmo Mitt
2001 - 1. Tarmo Mitt - 2. Andus Murumets - 3. Vello Parnpuu
2002 - 1. Andrus Murumets - 2. Meelis Pungits - 3. Tarmo Mitt
2003 – 1. Tarmo Mitt
2004 – 1. Tarmo Mitt
2005 – 1. Andrus Murumets
2006 – 1. Tarmo Mitt

Faroe Islands Strongest Man

1994 – 1. Regin Vagadal
1995 – 1. Regin Vagadal
1996 – 1. Regin Vagadal
1997 – 1. Regin Vagadal
1998 – 1. Regin Vagadal
1999 – 1. Regin Vagadal
2000 – 1. Regin Vagadal

Finland’s Strongest Man

1987 – 1. Arto Lyytikainen – 2. Markku Suonenvirta – 3. Jari Leino & Kari Portronen
1988 – 1. Riku Kiri - 2. Jon Pall Sigmarsson (Ice) & Hjalti Arnason (Ice)
1989 – 1. (guest) * Jon Pall Sigmarsson (Ice) – 1. Markku Suonenvirta – 2. Ilkka Nummisto
1990 – 1. (guest) * Bill Kazmaier (USA) – 1. Ilkka Nummisto – 2. Markku Suonenvirta
1991 – 1. Ilkka Nummisto – 2. Markku Suonenvirta
1992 – 1. (guest) * Jon Pall Sigmarsson (Ice) – 1. Ilkka Nummisto - 2. Jukka Laine - 3. Marko Varalahti
1993 – 1. Riku Kiri – 2. Marko Varalahti – 3. Jarmo Ruotsalainen
1994 – 1. Riku Kiri – 2 Harri Simonen – 3. Jorma Ojanaho
1995 – 1. Marko Varalahti – 2. Sami Heinonene – 3. Jukka Laine
1996 – 1. Jorma Ojanaho – 2. Jouko Ahola – 3. Marko Varalahti
1997 – 1. Jouko Ahola – 2. Sami Heinonene – 3. Jorma Ojanaho
1998 – 1. Janne Virtanen – 2. Matti Uppa – 3. Jukka Laine
1999 – 1. Janne Virtanen – 2. Sami Heinonene – 3. Juha Rasanen
2000 – 1. Janne Virtanen - 2. Sami Heinonen - 3. Juha-Matti Räsänen
2001 – 1. Janne Virtanen – 2. Juha-Matti Rasanen – 3. Pasi Paavisto
2002 – 1. Juha-Matti Räsänen - 2. Sami Heinonen - 3. Harri Simonen
2003 – 1. Juha-Matti Rasanen – 2. Esa Qvintus – 3. Tomi Lotta
2004 – 1. Tomi Lotta – 2. Juha-Matti Rasanen – 3. Jani Illikainen
2005 – 1. Jani Illikainen – 2. Matti Uppa – 3. Juha-Pakka Aitala
2006 – 1. Jani Illikainen – 2. Juha-Matti Rasanen – 3. Esa Qvintus
2007 – 1. Jani Illikainen – 2. Jani Kolohmainan – 3. Janne Hart
2008 – 1. Jani Illikainen
2009 - ?
2010 - 1. Pedro Karlsson
2011 - 1. Jarno Jokinen - 2. Pedro Karlsson - 3. Mika Jaakola

* Both Jon Pall Sigmarsson and Bill Kazmaier were guests in these contests.

Finland's Nationals

1992 - 1. Kari Pötrönen - 2. Boogie Mustonen - 3. Harri Simonen
1993 - 1. Pasi Paavisto - 2. Harri Simonen - 3. Jukka Laine

(This is a different contest from Finland's strongest man)

France's Strongest Man

1999 – 1. Jean-Marc Tocacen
2000 – 1. Jean-Marc Tocaven
2001 – 1. Jean-Marc Tocaven
2002 – 1. Didier Rolland
2003 – 1. Didier Rolland & Yannick Olivier
2004 – 1. Yannick Olivier
2005 – 1. Stephan Bellery

Germany's Strongest Man

1994 – 1. Heinz Ollesch
1995 – 1. Heinz Ollesch
1996 – 1. Heinz Ollesch
1997 – 1. Heinz Ollesch
1998 – 1. Heinz Ollesch
1999 – 1. Heinz Ollesch
2000 – 1. Heinz Ollesch
2001 – 1. Heinz Ollesch - 2. Martin Muhr - 3. Carsten Kühn
2002 – 1. Heinz Ollesch
2003 – 1. Heinz Ollesch
2004 – 1. Heinz Ollesch
2005 – 1. Dieter Seidenkranz
2006 – 1. Heinz Ollesch – 2. Florian Trimpl
2007 – 1. Igor Werner – 2. Florian Trimpl
2008 -
2009 - 1. Florian Trimpl - 2. Tobias Ide - 3. Steffen Hayn
2010 - 1. Igor Werner - 2. Patrik Baboumian - 3. Robert Heinrich

Holland’s Strongest Man

1979 – 1. Gerard Du Prie – 2. Jan Woudsma – 3. Robert Nuy
1980 – Not held
1981 – Not held
1982 – 1. Simon Wulfse – 2. Gerard Du Prie – 3. Huub Van Eck
1983 - 1 Gerard Du Prie
1984 – 1. Ab Wolders – 2. Cees De Vreugd – 3. Simon Wulfse
1985 – 1. Ab Wolders
1986 – Not held
1987 – Not held
1988 – Not held
1989 – 1. Tjalling Van Den Bosch – 2. Ab Wolders & Ted Van Der Parre
1990 – Not held
1991 – 1. Ted Van Der Parre – 2. Wout Zijlstra – 3. Berend Veneberg
1992 – 1. Ted Van Der Parre – 2. Berend Veneberg – 3. Rens Vrolijk
1993 – 1. Berend Veneberg – 2. Ted Van Der Parre – 3. Piet Flikweert
1994 – 1. Ted Van Der Parre – 2. Berend Veneberg – 3. Wout Zijlstra
1995 – 1. Berend Veneberg – 2. Paul Smeets – 3. Hans Schonewlle
1996 – 1. Berend Veneberg – 2. Wout Zijlstra – 3. Paul Smeets
1997 – Not held
1998 – 1. Berend Veneberg
1999 – 1. Berend Veneberg
2000 – 1. Berend Veneberg
2001 – 1. Wout Zijlstra
2002 - 1. Berend Veneberg - 2. Sjaak Ruska - 3. Jarno Hams
2003 - 1. Peter Baltus - 2. jarno Hams - 3. Sjaak Ruska
2004 - 1. Jarno Hams - 2. Simon Sulaiman - 3. Edwin Hakvoort
2005 - 1. Jarno Hams - 2. Dave Mossing - 3. Edwin Hakvoort
2006 - 1. Jarno Hams – 2. Sjaak Ruska – 3. Tom Jansen
2007 - 1. Jarno Hams
2008 - 1. Jarno Hams – 2. Richard van der Linden – 3. Evert Kreuze
2009 - 1. Simon Sulaiman - 2. Alex Moonen  - 3. Jan Wagenaar

Hungary's Strongest Man

1988 – 1. Laszlo Fekete
1989 – 1. Laszlo Fekete
1990 – 1. Laszlo Fekete
1991 – 1. Laszlo Fekete
1992 – 1. Laszlo Fekete
1993 – 1. Laszlo Fekete
1994 – 1. Laszlo Fekete
1995 – 1. Laszlo Fekete
1996 – 1. Laszlo Fekete
1997 – 1. Laszlo Fekete
1998 – 1. Mihály Ulvicki -2. Darázs Ádám - 3. Kövér Gyula
1999 – 1. Ádám Darázs 2. Lóska Sándor 3. Kövér Gyula
2000 – 1. Sándor Lóska - 2. Darázs Ádám - 3. Ulvicki Mihály
2001 – 1. Mihály Ulvicki 2. Darázs Ádám - 3. Kövér Gyula
2002 – 1. János Dávid - 2. Ulviczki Mihály - 3. Borzi István
2003 – 1. Ádám Darázs -2. Borzi István - 3. Szabó Tamás
2004 – 1. Ádám Darázs - 2. Borzi István - 3. Dávid János
2005 – 1. Ádám Darázs - 2 . Maalatinszky Tamás - 3 .Dávid János
2006 – 1. Nagy Péter – 2. Dávid János - 3. Forgács Gábor

Iceland’s Strongest Man

1985 - 1. Jon Pall Sigmarsson - 2. Hjalti Arnason - 3. Magnus Ver Magnusson
1986 – 1. Jon Pall Sigmarsson
1987 – 1. Jon Pall Sigmarsson – 2. Hjalti Arnason – 3. Magnus Ver Magnusson
1988 – 1. Magnus Ver Magnusson
1989 – 1. Magnus Ver Magnusson
1990 – 1. Jon Pall Sigmarsson
1991 – 1. Jon Pall Sigmarsson
1992 – 1. Jon Pall Sigmarsson
1993 – 1. Magnus Ver Magnusson
1994 – 1. Magnus Ver Magnusson
1995 – 1. Magnus Ver Magnusson
1996 – 1. Magnus ver Magnusson
1997 –
1998 – 1. Regin Vagadal (F. Isl) – 2. Gunnar Thor – 3. Torfi Olafsson
1999 – 1. Torfi Olafsson
2000 – 1. Gunnar Thor
2001 – 1. Magnus Ver Magnusson – 2. Magnús Magnússon – 3. Kristinn (Boris) Haraldsson
2002 – 1. Magnus Ver Magnusson - 2. Auðunn Jónsson - 3. Grétar Guðmundsson
2003 – 1. Benedikt Magnússon - 2. Auðunn Jónsson - 3. Grétar Guðmundsson
2004 – 1. Magnus Ver Magnusson – 2. Benedikt Magnusson – 3. Jon Valgeir Williams
2005 – 1. Kristinn Oskar 'Boris' Haraldsson
2006 – 1. Kristinn Oskar 'Boris' Haraldsson
2007 – 1. Kristinn Oskar 'Boris' Haraldsson
2008 - 1. Boris Haraldsson - 2. Stefán Sölvi Pétursson - 3. Orri Geirsson
2009 - 1. Stefán Sölvi Pétursson - 2. Boris Haraldsson - 3. Páll  Logason
2010 - 1. Stefán Sölvi Pétursson - 2. Benidikt Magnússon - 3. Hafþór Júlíusson

Strongest Man in Iceland

2010 - 1. Hafþór Júlíus Björnsson - 2. Benidikt Magnússon - 3.

Iceland's Strongest Man (IFSA)

2005 – 1. Benedikt Magnusson
2006 – 1. Benedikt Magnusson - 2. Stefan Solvi Petursson – 3. Georg Ogmundsson
2008 - 1. Stefán Sölvi Pétursson - 2. Páll Logason - 3. Grétar Guðmundsson

Iceland's Strongest Viking

2002 - 1. Magnus Ver Magnusson - 2. Jón Valgeir Williams - 3. Magnús Magnússon
2003 - 1. Magnus Ver Magnusson - 2. Jón Valgeir Williams - 3. Auðunn Jónsson
2004
2005
2006 – 1. Stefán Sölvi Pétursson – 2. Georg Ögmundsson - 3. Jón Valgeir Williams
2007 - 1. Benedikt Magnusson - 2 Petur Bruno and Georg Ogmundsson

Italy's Strongest Man

19?? – 1. Sebastian Abbatiello

Latvia's Strongest Man

1997 – 1. Igor Gerdel
1998 – 1. Andrey Petrakov
1999 – 1. Raimonds Bergmanis
2000 – 1. Raivis Vidzis
2001 – 1. Raivis Vidzis
2002 – 1. Raivis Vidzis
2003 – 1. Vilius Petrauskas

Lithuania's Strongman Championships

1989 – 1. Raimundas Zenkevicius - 2. Kestutis Cenkus - 3. Arunas Vitkevicius
1990 – 1. Egidijus Karskis - 2. Raimundas Zenkevicius - 3. Edmundas Kvietinskas
1991 – 1. Raimundas Zenkevicus - 2. Aleksandras Zukauskas - 3. Egidijus Zaldokas
1992 – 1. Alvydas Kirkliauskas - 2. Audrius Vosylius - 3. Arvydas Svegzda
1993 – 1. Raimundas Zenkevicius - 2. Audrius Vosylius - 3. Alvydas Kirkliauskas
1994 – 1. Raimundas Zenkevicius - 2. Stasys Mecius - 3. Alvydas Kirkliauskas
1995 – 1. Stasys Mecius - 2. Karolis Rauba - 3. Alvydas Kirkliauskas
1996 – 1. Stasys Mecius - 2. Arvydas Pintinas - 3. Zydrunas Savickas
1997 – 1. Arvydas Pintinas - 2. Zydrunas Savickas - 3. Stasys Mecius
1998 – 1. Zydrunas Savickas - 2. Arvydas Pintinas - 3. Remigijus Kacinskis
1999 – 1. Zydrunas Savickas - 2. Remigijus Kacinskis - 3. Antanas Abrutis
2000 – 1. Zydrunas Savickas - 2. Vidas Blekaitis - 3. Antanas Abrutis
2001 – 1. Antanas Abrutis - 2. Zydrunas Savickas - 3. Vidas Blekaitis
2002 – 1. Zydrunas Savickas - 2. Vidas Blekaitis - 3. Saulius Brusokas
2003 – 1. Vilius Petrauskas - 2. Saulius Brusokas - 3. Vidas Blekaitis
2004 – 1. Zydrunas Savickas - 2. Vilius Petrauskas - 3. Vidas Blekaitis
2005 – 1. Zydrunas Savickas - 2. Vidas Blekaitis - 3. Vilius Petrauskas
2006 – 1. Zydrunas Savickas – 2. Vidas Blekaitis – 3. Saulius Brusokas
2007 – 1. Zydrunas Savickas – 2. Vidas Blekaitis – 3. Saulius Brusokas
2008 – 1. Zydrunas Savickas – 2. Vidas Blekaitis – 3. Alvidas Brazdzius
2009 – 1. Zydrunas Savickas – 2. Vidas Blekaitis – 3. Vytautas Lalas

Norway's Strongest Man

1996 - 1. Kurt Kvikstad
1998 – 1. Kurt Kvikkstad -2. Thomas Johansen - 3. Roy Holte
1999 – 1. Kurt Kvikkstad -2. Marius Bjerke - 3. Roy Holte
2000 – 1. Roy Holte -2. Odd Haugen - 3. Olaf Dahl
2001 – 1. Roy Holte -2. Kurt Kvikkstad - 3. Frank Nagy
2002 – 1. Roy Holte -2. Olaf Dahl - 3. Frank Nagy
2003 – 1. Svend Karlsen -2. Odd Haugen - 3. Reidar Kvåle
2004
2005
2006 – 1. Svend Karlsen -2. Arild Haugen - 3. Reidar Kvåle
2007 – 1. Arild Haugen - 2. Espen Aune - 3. Odd Haugen
2009 - 1. Richard Skog - 2. Arild Haugen - 3. Lars Rørbakken
2010 - 1. Richard Skog - 2. Espen Aune - 3. Bjorn Andre Sohvang

Norway's Strongest Viking

2000 - 1. Roy Holte -2. Sveinung Tangstad - 3. Olaf Dahl
2002 - 1. Roy Holte
2005 - 1. Svend Karlsen
2008 - 1. Arild Haugen - 2. Richard Skog - 3. Odd Haugen

Poland's Strongest Man

19?? – 1. Lubomir Libacki
1999 – 1. Mariusz Pudzianowski
2000 – 1. Mariusz Pudzianowski
2001 – 1. Jarek Dymek - 2. Irek Kuras
2002 – 1. Jarek Dymek – 2. Marius Pudzianowski
2003 – 1. Mariusz Pudzianowski
2004
2005 – 1. Jarek Dymek
2006 – 1. Mariusz Pudzianowski - 2. Slawomir Toczek - 3. Sebastian Wenta
(From 2007 there have been 2 contests in Poland due to internal divisions. The first one is among the group athletes signed with Pudzianowski and another one is the rest, not signed.)
2007 - 1. Mariusz Pudzianowski - 2. Jaroslaw Dymek - 3. Grzegorz Szymanski
2007 - 1. Tyberiusz Kowalski - 2. Lubomir Libacki - 3. Michal Szymerowski
2008 - 1. Mariusz Pudzianowski - 2. Slawomir Toczek - 3. Krzysztof Radzikowski
2008 - 1. Michal Szymerowski - 2. Gabriel Kowalski - 3. Lubomir Libacki
2009 - 1. Robert Szczepanski - 2. Mariusz Pudzianowski - 3. Krzysztof Radzikowski

Romania's Strongest Man

???? – 1. Gabriel Ardelean

Russia's Strongest Man

1997 – 1. Alexander Matveev
2004 – 1. Igor Pedan -2. Sergej Flerko - 3. Elbrus Nigmatulin
2005 – 1. Mikail Koklayeav -2. Elbrus Nigmatulin -3. Igor Pedan
2006 – 1. Mikail Koklayeav -2. Igor Pedan
2007 – 1. Mikail Koklayeav
2008 – 1. Mikail Koklayeav

Slovenia’s Strongest Man

1996 – 1. Janez Blažič
1997 – 1. Janez Blažič
1998 – 1. Janez Blažič
1999 – 1. Denis Udovič
2000 – 1. Denis Udovič
2001 – 1. Denis Udovič
2002 – 1. Boris Miloševič
2003 – 1. Martin Matjašič
2004 – 1. Joško Pirnat
2005 – 1. Gregor Stegnar - 2. Oliver Gašparič
2006 - 1. Oliver Gašparič - 2. Denis Udovič
2007 - 1. Gregor Stegnar - 2. Oliver Gašparič - 3. Andrej Ušlakar & Sandi Ivančič
2008 - 1. Gregor Stegnar - 2. Tomaž Plevanč - 3. Oliver Gašparič
2009 - 1. Oliver Gašparič - 2. Tomaž Plevanč - 3. Damjan Slapnik
2010 - 1. Oliver Gašparič - 2. Tomaž Plevanč - 3. Andrej Ušlakar
2011 - 1. Oliver Gašparič - 2. Damjan Slapnik - 3. Marko Porovne

Spain's Strongest Man

1998 - 1. Gustavo Pujadas
1999 - 1. Israel Garrido
2000 - 1. Israel Garrido
2001 - 1. Israel Garrido
2002 - 1. Israel Garrido
2003 - 1. Israel Garrido
2004 - 1. Aaron Marsa
2005 - 1. Pedro Moriana Pina
2006 - 1. Pedro Moriana Pina (4th win)
2007 - 1. Juanjo Díaz - 2. Juan Carlos Heredia 3. Aaron Marsà

Sweden’s Strongest Man

1995 – 1. Magnus Samuelsson
1996 – 1. Magnus Samuelsson – 2. Jorma Paananen – 3. Torbjorn Samuelsson
1997 – 1. Magnus Samuelsson – 2. Jorgen Ljungberg – 3. Torbjorn Samuelsson
1998 – 1. Magnus Samuelsson
1999 – 1. Magnus Samuelsson – 2. Jorma Paananen – 3. Torbjorn Samuelsson
2000 – 1. Magnus Samuelsson – 2. Torbjorn Samuelsson – 3. Anders Johansson
2001 – 1. Magnus Samuelsson – 2. Torbjorn Samuelsson – 3. Anders Johansson
2002 – 1. Torbjorn Samuelsson – 2. Anders Johansson – 3. Jorma Oaanzanen
2003 – 1. Magnus Samuelsson – 2. Jorgen Ljungberg - 3. Kalle Lane
2004 – 1. Magnus Samuelsson – 2. Jorgen Ljungberg – 3. Benny Wennberg
2005 – 1. Magnus Samuelsson – 2. Anders Johansson – 3. Robert Brolin
2006 - 1. Anders Johansson - 2. Bjorn Andersson - 3. Thomas Karlsson
2007 - 1. Anders johansson - 2. Stefan Bergqvist - 3. Daniel Wiklund
2008 - 1. Anders Johansson - 2. Peter Rundberg - 3. Stefan Bergqvist
2009 - 1. Johannes Årsjö - 2. Anders Johansson - 3. Mikael Hoffner
2010 - 1. Johannes Årsjö - 2. Stefan "Stisse" Bergqvist - 3. Peter Rundberg


 

REST OF THE WORLD NATIONAL CHAMPIONSHIP CONTESTS

All Africa Strongman

1994 - 1. Wayne Price
1999 - 1. Gerrit Badenhorst

Australia Strongest Man

1993 - 1. Bill Lyndon
1994 - 1. Bill Lyndon
1995 - 1. Nathan Jones
1996 - 1. Bill Lyndon
1997 - 1. Bill Lyndon
1998 - 1. Bill Lyndon
1999 - 1. Grant Edwards
2000
2001
2002
2003 - 1. Derek Boyer
2004 - 1. Derek Boyer
2005 - 1. Derek Boyer
2006
2007 – 1. Derek Boyer
2008 - 1. Derek Boyer - 2. Ebin Le Roux - 3. Robbie Fernandez
2009 - 1. Derek Boyer - 2. Ebin Le Roux - 3. Luke Reynolds
2010 - 1. Derek Boyer - 2. Marc Wells - 3. Eben Le Roux
2011 - 1. Derek Boyer - 2. Eben Le Roux - 3. Marc Wells

Bahamas Strongest Man

1993 - 1. Bernard Rolle
1994 - 1. Bernard Rolle
1995 - 1. Bernard Rolle
(Bernard Rolle winner many years upto 95)

Brazil Strongest Man

2001 - 1. Ziare

Canada’s Strongest Man

1982 – 1. Tom Magee?
1983 – 1. Tom Magee?
1986 – 1. Dan Markovic?
1987 - 1. Robert Dubeau - 2. Marco Fortier - 3. Ken Fisher [Canadian Champs & qualifier for Le Defi Mark Ten International]
1988 - 1. Tom Magee? [Canadian Champs & qualifier for Le Defi Mark Ten International]
1990 – 1. Gregg Ernst
1991 – 1. Gregg Ernst
1993 – 1. Chuck Haase
1994 – 1. Ron Trottier
1995 – 1. Robert Ploughman
1997 – 1. Ginaud Dupius
1999 – 1. Hugo Girard – 2. Ed Brost – 3. Ginaud Dupius
2000 – 1. Hugo Girard – 2. Jessen Paulin – 3. Geoff Dolan
2001 – 1. Hugo Girard - 2. Travis Lyndon - 3. Jessen Paulin
2002 – 1. Hugo Girard – 2. Jessen Paulin – 3. Travis Lyndon
2003 – 1. Hugo Girard – 2. Jessen Paulin – 3. Geoff Dolan
2004 – 1. Hugo Girard – 2. Jessen Paulin – 3. Travis Lyndon
2005 – 1. Jessen Paulin – 2. Travis Lyndon – 3. Dominic Filiou
2006 – 1. Jessen Paulin – 2. Dominic Filiou – 3. Jean Louis-Philippe
2007 – 1. Dominic Filiou – 2. Jessen Paulin – 3. Hugo Girard
2008 - 1. Louis-Philippe Jean - 2. Jean-Francois Caron - 3. Christian Savoie
2009 - 1. Christian Savoie - 2. Louis-Philippe Jean - 3. Jean-François Caron

China Strongest Man

2005 Gu Yan Li (2nd win)

Egypt Strongest Man

2007 - 1. Mina Nassif

Hawaii's Strongest Man

1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998 – 1. Malcolm Lutu
1999
2000 – 1. Odd Haugen
2001 – 1. Odd Haugen
2002 – 1. Tony Leiato – 2. Grant Higa – 3. James Barrientos
2003 – 1. Odd Haugen – 2. Tony Leiato & Grant Higa
2004 – 1. Jesse Marunde
2005 – 1. Jesse Marunde – 2. Phil Pfister – 3. Travis Ortmayer
2006
2007
(Curtis Leffler 3 times winner, James Barrientos 2nd 7 times upto 2002)

Iran's Strongest Man

1999 – 2. Hamid Soltan – 3. Mehdi Mirdavodi
2000 – 1. Hamid Soltan
2001 – 1. Mehdi Mirdavodi

Mardan Ahanin (Iran's Strongest Man)

1998 -1. Mehrab Fatemi - 2. Hamid Soltan - 3. Mehdi Mirdavoudi
1999-2000 Not held
2001 - 1. Mehrab Fatemi - 2. Mojtaba Maleki - 3. Majid Talkhavi
2002-2003 Not Held
2004 - 1. Reza Gharaei - 2. Mojtaba Maleki - 3. Rouhollah Dadashi
2005 - 1. Mehrab Fatemi - 2. Mojtaba Maleki - 3. Hossein Fatemi
2006 - 1. Mehrab Fatemi - 2. Ali Esmaeili - 3. Hossein Fatemi
2007 - 1. Reza Gharaei - 2. Farzad Mousakhani - 3. Ali Esmaeili
2008 - 1. Reza Gharaei - 2. Hassan Ebadi - 3. Rouhollah Dadashi
2009 - 1. Rouhollah Dadashi - 2. Moslem Darabi - 3. Ali Esmaeili
2010 - 1. Rouhollah Dadashi - 2. Moslem Darabi - 3. Mehrdad Bajelan

New Zealand's Strongest Man

1990 – 1. Colin Cox – 2. Allan Hallberg
1991 – 1. Colin Cox – 2. Allan Hallberg
1992
1993
1994
1995 – 1. Paul Kingi - 2. Colin Cox
1996 – 1. Colin Cox – 2. Pouri Rackete-Stones – 3. Craig Young
1997 - 1. Lon Tohill
1998 - 1. Matt Rossiter
1999 - 1. Matt Rossiter
2000 – 1. Nick McNamee
2001 – 1. Levi Vaogo
2002 – 1. Nick McNamee
2003 – 1. Darren Farrow
2004 – 1. Reuben dejong
2005 – 1. Reuben dejong
2006 – 1. Rob Orec
2007 – 1. Jono Macfarlane
2008 – 1. Nick Hanson - 2. Jono Mcfarlane - 3. Mick Cottrel
2009 - 1. Nick Hansen - 2. Sam Magele - 3. Nate Williams

Nigeria's Strongest Man

2001 - 1. Sunday Usuwa
2007 - 1. Sunday Usuwa

Quebec Cup - Strongman series

2008 - 1. Christian Savoie - 2. Louis-Philippe Jean - 3. Jessen Paulin

Quebec's Strongest Man

2008 - 1. Hugo Girard - 2. Christian Savoie - 3. Jessen Paulin

South Africa's Strongest Man

1989 - 1. Gerrit Badenhorst
1990 - 1. Gerrit Badenhorst
1991 - 1. Wayne Price
1992 - 1. Gerrit Badenhorst
1993 - 1. Gerrit Badenhorst – 2. Wayne Price
1994 - 1. Gerrit Badenhorst – 2. Anton Boucher
1995 - 1. Gerrit Badenhorst
1996
1997 - 1. Johan Rheeder - 2. Gerrit Badenhorst - 3. Pieter De Bryun
1998 - 1. Gerrit Badenhorst - 2. Pieter de Bruyn - 3. Johan Reeder
1999 - 1. Not Held
2000 - 1. Not Held
2001 - 1. Gerrit Badenhorst
2002 - 1. Johan Ver Heerden
2003 - 1. David Cooks – 2. Etienne Smit – 3. Gerhard Botha
2004 - 1. Ettiene Smit – 2. Dave Cooks – 3. Arno Lambrechts
2005 - 1. Ettiene Smit – 2. Dave Cooks – 3. Arno Lambrechts
2006 - 1. Ettiene Smit
2007 - 1. Ettiene Smit
2010 - 1. Frankie Scheun - 2. Gerhard Van Staden

United States Strongest Man

1997 – 1. Mark Phillipi – 2. Harold Collins – 3. Tommy Ingalsbe
1998 - 1. Karl Gillingham - 2. Doug Ahr - 3. Harold Collins
1999 - 1. Brian Neese - 2. Ken Brown - 3. Odd Haugen
2000 - 1. Brian Schoonveld - 2. Phil Pfister - 3. Whit Baskin
2001 - 1. Brian Schoonveld - 2. Phil Pfister - 3. Mark Philippi
2002 - 1. Steve Kirit - 2. Johnny Perry - 3. Karl Gillingham
2003 - 1. Steve Kirit - 2. Phil Pfister - 3. Mark Phillippi
2004 - 1. Van Hatfield - 2. Phil Pfister - 3. Karl Gillingham
2005 - Not held
2006 - 1. Steve McDonald - 2. Jon Anderson - 3. Travis Ortmayer
2007 - 1. Derek Poundstone - 2. Van Hatfield - 3. Nick Best
2008 - 1. Jason Kristal - 2. Jason Bergmann - 3. Van Hatfield
2009 - 1. Derek Poundstone - 2. Travis Ortmayer - 3. Andy Vincent
2010 - 1. Derek Poundstone - 2. Mike Jenkins - 3. Marshall White
2011 - 1. Travis Ortmayer - 2. Dave Ostlund - 3. Mike Burke


 

AFSA CONTESTS

AFSA Austria Full Strength Challenge

1999 - 1 Flemming Rasmussen (Den) –2. Riku Kiri (Fin) – 3. Derek Boyer (Aus)

AFSA Dubai Full Strength Challenge

1999 – 1. Flemming Rasmussen (Den) –2. Riku Kiri (Fin) – 3. Heinz Ollesch (Ger)

AFSA International Champion

1998 - 1. Wayne Price (SA)
1999 - 1. Flemming Rasmussen (Den)

AFSA Oberhausen Full Strength Challenge

1999 – 1. Flemming Rasmussen (Den) – 2. Riku Kiri (Fin) – 3. Heinz Ollesch (Ger)

AFSA Las Vegas Full Strength Challenge

1998 – 1. Wayne Price (SA) – 2. Phil Madalski (USA) – 3. Matti Uppa (Fin)

AFSA U.S.A Champion

1998 - 1. Karl Gillingham
1999 - 1. Odd Haugen – 2. Brian Schoonveld – 3. Jim Glassman

AFSA World Team Champion

2000 - 1. Germany (Team 1)


 

UNDER 105K CONTESTS

105kg World Strongest Man u105k

2009 – 1. Vitaliy Gerasimov (Ukr) - 2. Mykhailo Melinkov (Ukr) - 3. Marius Lalas (Lit)
2010 (Ukraine) – 1. Vitaliy Gerasimov (Ukr) - 2. Alexsander Mancerov (Rus) - 3. Topi Frifeldt (Fin)

World Championships u105k (IFSA)

2004 – 1. Janne Hartikainen (Fin) – 2. Jyrki Rantanen (Fin) – 3. Aki Katajamaki
2005 – 1. Janne Hartikainen (Fin) - 2. Darren Sadler (UK) - 3. Alvidas Brazdzius (Lit)
2007 – 1. Janne Hartikainen (Fin) - 2. Alvidas Brazdzius (Lit) - 3. Maris Rozentals (Lat)

105-kg Strongman World Record Breakers

2009 - 1. Sergei Koniushok (Ukr) - 2. Janne Hartikainen (Fin) - 3. Marius Lalas (Lit)

IFSA World Strongman Challenge u105k

2006 – 1. Darren Sadler (UK) - 2. Maris Rosenthal (Lat) - 3. Kirk Nowack (USA)

Britain's Strongest Man u105k

2005 – No contest
2006 - 1. Nick McKinless - 2. Jack Ondo - 3. Frank Connolly
2007 - 1. Scott Reid - 2. Paul Cater - 3. Alan Sneddon
2008 - 1. Scott Reid - 2. John Hobson - 3. Jason Talbot
2009 - 1. Paul Woods - 2. Owen Lewis - 3. Paul Cater
2010 - No contest
2011 - 1. Graham Hicks - 2. Adam Bishop - 3. Simon Thomas

UK's Strongest Man u105k

2005 - 1. Martin Jones - 2. Mark Cox - 3. Paul Suggit
2006 – 1. Steve Stanislaus - 2. Martin Jones - 3. John Forty
2007 - No contest
2008 - No contest
2009 - 1. Paul Woods - 2. Paul Cater - 3. Simon Cowdrey
2010 - 1. Paul Woods - 2. Ben Kelsey - 3. James Robson
2011 - 1. Adam Bishop - 2. Simon Cowdrey - 3. Andy Goswell
2012 - 1. Sean Kennedy - 2. Darren Clarke - 3. Andy Goswell

England's Strongest Man u105k

2005 – 1. Darren Sadler - 2. Paul Wood - 3. Colin Lewis
2007 – 1. Martin Jones - 2. Paul Cater - 3. Scott Reid
2008 - 1. Jason Talbot - 2. Owen Lewis - 3. -
2009 - No contest
2010 - 1. Paul Woods - 2. Mark Clegg - 3. Graham Hicks
2011 - 1. Graham Hicks - 2. James Robson - 3. John Marsden

England and Wales Most Powerful Man u105k

2009 - 1. Tony Warbrook - 2. Johnny Mills - 3. Stuart Hayes

Scotland's Strongest Man u105k

2006 – 1. Frank Connolly - 2. Michael Daly - 3. Alan Sneddon
2007 – 1. Frank Connolly - 2. Alan Sneddon - 3. Mark Morley
2008 - 1. Michael Daly - 2. Mark Morley - 3. Alan Sneddon
2009 - 1. Craig Callahan - 2. Michael Daly - 3. Stuart White
2010 - 1. Alan Sneddon - 2. Michael Daly - 3. Frank Connolly
2011 - 1. Michael Daly - 2. Frank Connolly - 3. Ian Plews

Wales's Strongest Man u105k

2007 – 1. Martin Jones - 2. Luke Healey - 3. Anthony Griffiths

British Log Lift Championships

2011 (u105k) - 1. Ashley Smith

Norway's Strongest Man u105k

2010 – 1. Nils Kjetil Sande - 2. Vidar Daae Vikoyr - 3. Sven von der Llppe

Canada's Strongest Man u105k

2006 – 1. Darrell Crouse - 2. Dennis Ruygrok - 3. Jordon Foley

New Zealand's Strongest Man u105k

2009 - 1. Nate Williams - 2. Justin Keogh

United States Strongest Man u105k

2009 - 1. Dave Mihalov - 2. Beau Gertz - 3. Justin Blake

Australia's Strongest Man u105k

2011 - 1. Nevin Mills - 2. David Parmiter - 3. Nick Maloni


 

UNDER 90K CONTESTS

Europe's Strongest Man u90k

2012 - 1. James Ward (Eng) - 2. Shay Ryan (Ire) - 3. ?

Britain's Strongest Man u90k

2011 - 1. James Ward - 2. Stuart Yule - 3. Arram Eghogan

England's Strongest Man u90k

2009 - 1. Ben Pierce - 2. Adam Tavis - 3. Mark Copley
2010 - 1. James Ward - 2. Kenny Cardwell - 3. Glen Kerr
2011 - 1. James Ward - 2. Arram Eghoyanl - 3. Shane Jerman

Scotland's Strongest Man u90k

2010 - 1. Lee - 2. Jeremy - 3. Ian
2011 - 1. Stuart Yule - 2. Jeremy - 3. Ben
2012 - 1. Jeremy Vickers - 2. Stuart Yule - 3. Phil Robertson

British Log Lift Championships

2011 (u90k) - 1. James Ward