David Horne's World of Grip
athe ultimate online resource for all things grip! aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaawww.davidhorne-gripmaster.com

PREVIOUS GRIP CONTESTS TOP 3

Researched by David Horne. Updated 13 Oct 2014

International contests

World's Strongest Hands (World of Grip)
#1, 2010. Overall Champion. – 1. David Horne (GB) - 2. Steve Gardener (Eng) - 3. Nick McKinless (Eng) - 4. Aaron Corcorran (USA) - 5. Jedd Johnson (USA)
#1, 2010. Women's Overall Champion – 1. Elizabeth Horne (Eng) – 2. Mary Ann McKeague (USA) – 3. Yvonne Hakkinen (Fin)
#2, 2011. Overall Champion. – 1. David Horne (GB) - 2. Juha Harju (Fin) - 3. Dave Thornton (USA) - 4. Jouni Pakarinen (Fin) - 5. Jedd Johnson (USA)
#2, 2011. Women's Overall Champion – 1. Elizabeth Horne (Eng) – 2. Anne Melin (Fin) – 3. Anna Karrila (Fin)
#2, 2011. 82.5k class Overall Champion – 1. Daniel Reinard (USA) – 2. Pete Kerr (Eng) – 3. David Elmer (Eng)
#3, 2012. Open Champion. – 1. Ivan Beritashvili (Rus) - 2. Dave Thornton (USA) - 3. Adam T. Glass (USA) - 4. Juha Harju (Fin) - 5. Chris Lowe (Eng)
#3, 2012. Women's Champion – 1. Elizabeth Horne (Eng) – 2. Yvonne Häkkinen (Fin) - 3. Mary Ann McKeague (USA)
#3, 2012. 93k class Champion – 1. Ivan Beritashvili (Rus) - 2. Niko Eerola (Fin) - 3. Teemu Koivunen (Fin)
#4, 2013. Open Champion. – 1. Ivan Beritashvili (Rus) - 2. Dave Thornton (USA) - 3. Vadim Leles (Rus) - 4. Paul Savage (Eng) - 5. Eric Roussin (Can)
#4, 2013. Women's Champion – 1. Elizabeth Horne (Eng) – 2. Mayyah Shalchi (Eng) - 3. Valerija Bukina (Rus)
#4, 2013. 83k class Champion – 1. Niko Eerola (Fin) - 2. David Balayan (Rus) - 3. Dmitriy Lusin (Rus)

World's Strongest Hands - The Gathering
#1, 2012 (Open) – 1. Rob Russell (Eng) - 2. Chris Lowe (Eng) - 3. Stew Killick (Eng)
#1, 2012 (83k class) – 1. Pete Kerr (Eng) - 2. Mark Martin-Dye (Eng) - 3. Elizabeth Horne (Eng)
#1, 2012 (Women) – 1. Elizabeth Horne (Eng)

Champion of Champions Grip Champs
#1, 2005 (England) - 1. David Horne (GB) - 2. Nick McKinless (Eng) - 3. Steve McGranahan (USA)

Woodall Grip Challenge
#1, 2009 (USA) - 1. Chad Woodall (USA) - 2. Steve Gardener (Eng) - 3. Andrew Durniat (USA)

European Grip Championships
#1, 2004 (Sweden) – 1. David Horne (GB) – 2. Benny Wennberg (Swe) – 3. Johan Albrektsson (Swe)
#2, 2005 (Sweden) - 1. David Hurzeler (Swi) - 2. Viktor Sander (Swe) - 3. Johan Albrektsson (Swe)
#3, 2006 (Germany) - 1. Martin Arildsson (Swe) - 2. Martin Ressel (Ger) - 3. Florian Kellersmann (Ger)
2007 - No contest
#4, 2008 (Germany) - 1. Steve Gardener (Eng) - 2. Gabriel Sum (Ger) - 3. Martin Ressel (Ger)
2009 - No contest
#5, 2010 (Spain) - 1. Steve Gardener (Eng) - 2. Stewart Killick (Eng) - 3. Gabriel Sum (Ger)

Grip Strength European Championships
2013 - 1. Timo Tuukkanen - 2. Juha Harju - 3. Jouni Pakarinen

Vise Grip Viking Challenge
#1, 2011 (USA) - 1. Mark Felix (UK) - 2. Andrew Durniat (USA) - 3. Chad Woodall (USA)
#2, 2012 (USA) - 1. Mark Felix (UK) - 2. Michael Burke (USA) - 3. Andrew Durniat (USA)
#3, 2013 (USA) - 1. Michael Burke (USA) - 2. Mark Felix (UK) - 3. Chad Woodall (USA)
#4, 2014 (USA) (Men) - 1. Alexey Tyukalov (Rus) - 2. Mark Felix (UK) - 3. Michael Burke (USA)
#4, 2014 (USA) (Women) - 1. Amy Wattles (USA) - 2. Amanda Edgin (USA) - 3. Sonya de Gallego (USA)

Mighty Mitts at the Arnold's
#1, 2010, 173lb Anvil Carry - 1. Rich Williams (USA) - 2. Tex Henderson (USA) - 3. Sergeii Romanchuk (Ukr)
#1, 2010, Deadlift 500lb Axle - 1. Rich Williams (USA) - 2. Mark Felix (UK) - 3. Tex Henderson (USA)
#1, 2010, Inch Farmers Walk - 1. Rich Williams (USA) - 2. Mark Felix (UK) - 3. Tex Henderson (USA)
#2, 2011 - 1. Rich Williams (USA) - 2. Andrew Durniat (USA) - 3. Tex Henderson (USA)
#3, 2012 - 1. Rich Williams (USA) - 2. Tex Henderson (USA) - 3. Mark Felix (UK)
#4, 2013, Medley - 1. Andrew Durniat (USA) - 2. Wade Gillingham (USA) - 3. Tex Henderson (USA)
#4, 2013, Thick handled Frame Lift - 1. Michael Burke (USA) - 2. Mark Felix (UK) - 3. Odd Haughen (USA) & Andrew Durniat (USA)
#5, 2014, Medley - 1. Michael Burke (USA) - 2. Andrew Durniat (USA) - 3. Mark Felix (UK)

International GripTopz Championships
2013 (Men) - 1. Eric Roussin (Can) - 2. Ivan Beritashvili (Rus) - 3. Sandro Eusébio (Por)
2013 (Women) - 1. Elizabeth Horne (Eng) - 2. Susana Ferreira (Por) - 3. Yvonne Hakkinen (Fin)
2013 (74k) - 1. Taneli Levo (Fin) - 2. Dmitriy Motorin (Rus) - 3. Darrin Shallman (USA)

International Pinch/Pull contest
2012 (Men) - 1. Adam Glass (USA) - 2. David Thornton (USA) - 3. Juha Harju (Fin) & Alexey Tyukalov (Rus)
2012 (Women) - 1. Jaana Tanner (Fin) - 2. Kathy Burger (USA) - 3. Yvonne Hakkinen (Fin)

Master of International Horror Grip
2012 (Men) - 1. Adam Glass (USA) - 2. Matti Harju (Fin) - 3. Matti Heiskanen (Fin)
2012 (Women) - 1. Yvonne Hakkinen (Fin) - 2. Alicia Maart (USA) - 3. Lyndsy Gumz (USA)

International King Kong Grip
2013 (Men) - 1. Juha Harju (Fin) - 2. Matti Harju (Fin) - 3. Stephen Ruby (USA)
2013 (Women) - 1. Yvonne Hakkinen (Fin) - 2. Cassandra Ruby (USA) - 3. Emily Grigsby (USA)

Winterfest
2013 - 1. David Horne (GB) - 2. Juha Harju (Fin) - 3. Pasi Mehtälä (Fin)

Iron Grip Endurance Challenge
#2, 2014 (Open) - 1. Juha Harju (Fin) - 2. David Horne (GB) - 3. Chris Lowe (Eng)
#2, 2014 (Women) - 1. Elizabeth Horne (Eng) - 2. Jaana Tanner (Fin) - 3. Ida Pohjanlehto (Fin)

Hands Across the Sea
2014 (Open) - 1. David Horne (GB) - 2. Jedd Johnson (USA) - 3. Juha Harju (Fin)
2014 (Women) - 1. Elizabeth Horne (Eng) - 2. Yvonne Häkkinen (Fin) - 3. Amber Edwards (USA)

Adjustable Pinch - 10 years Anniversary
2014 (Open) - 1. David Horne (GB) - 2. Pasi Mehtälä (Fin) - 3. Jedd Johnson (USA)
2014 (Women) - 1. Jen Piazza (USA) – 2. Patricia Coward (Eng)

World Alternative Games - World of Grip contest
2014 (Pro Men Open) - 1. Steve Gardener (Eng) - 2. Carl Rogers (Wal) - 3. Shay Gosling (Wal)
2014 (Pro Men 93k) - 1. Jerome Bloom (Eng)
2014 (Women) - 1. Elizabeth Horne (Eng) - 2. Judith Thomas (Wal) - 3. Sara Galvao (Por)
2014 (First-Timers) - 1. Carl Rogers (Wal) - 2. Dmitri Tserenia (Rus) - 3. Shay Gosling (Wal)

IronMind Record Breakers
2013 (USA) - 1. Michael Burke (USA) - 2. Alexey Tyukalov (Rus) - 3. Mike Corlett (USA)

World Championships of Card Tearing (Le Championnat du Monde de Dechirage de Cartes)
#1, 1910 (France), Quartering Champs - 1. Gill's - 2. Garnier - 3. Pellado
#1, 1910 (France), Speed Champs - 1. Gill's - 2. Garnier - 3. Cadosh
#1, 1910 (France), Most cards Torn Champs - 1. Pellado - 2. Gill's - 3. Cadosh

World Bar and Nail Breaking Championships
1957 (England) - 1. Arnold Dyson - 2. Geoff Morris

World Rolling Thunder Championships
#1, 2000 (USA) - 1. Jan Bartl (Cze) – 2. Phil Pfister (USA) – 3. Janne Virtanen (Fin)
#2, 2001 (USA) - 1. Jan Bartl (Cze) – 2. Phil Pfister (USA) – 3. Odd Haugen (Nor)
2008 (USA) – 1. Mark Felix (UK) - 2. Odd Haugen (Nor), Karl Gillingham (USA), Brian Shaw (USA) & Terry Hollands (UK)
2009 (Canada) - 1. Mark Felix (UK) - 2. Andrus Murumets (Est) - 3. Phil Pfister (USA)& Odd Haugen (Nor)
Mohegan Sun Rolling Thunder Championships
#2, 2009 (USA) - 1. Mark Felix (UK)

European contests

Great Britain

British Grip Championships
(formerly Goerner Grip Champs 1991-3, British Grip Champs 1994-98, British Iron Grip Champs 2001-6, British Grip Champs 2007 and British Hand Strength Championships 2008-10)
#1, 1991 - 1. Steve Sherwood – 2. Frank Allen – 3. Gerry Davidson
#2, 1992 – 1. Steve Sherwood – 2. Frank Allen – 3. David Horne
#3, 1993 – 1. Steve Sherwood – 2. David Horne – 3. John Moore
#4, 1994 – 1. David Horne – 2. David Elmer – 3. Chris Moore
#5, 1995 - 1. David Horne – 2. David Elmer – 3. John Moore
#6, 1996 – 1. David Horne – 2. David Elmer – 3. Peter Horne
#7, 1997 - 1. David Horne – 2. Nick McKinless – 3. Duncan Moore
#8, 1998 - 1. David Horne – 2. Nick McKinless – 3. Elizabeth Talbot
1999-2000 - No contest
#9, 2001 - 1. David Horne – 2. Michael Daly – 3. Steve Gardener
#10, 2002 - 1. David Horne – 2. Jim Wylie – 3. Elizabeth Talbot
#11, 2003 - 1. David Horne – 2. Steve Gardener – 3. Kalle Lane (Swe)
#12, 2004 - 1. David Horne – 2. Jim Wylie – 3. Steve Gardener
#13, 2005 - 1. Jim Wylie – 2. Steve Gardener – 3. Andrew Christie
#14, 2006 - 1. Steve Gardener - 2. Dean Bolt - 3. Andrew Christie
#15, 2007 - 1. David Horne - 2. Steve Gardener - 3. Jorge Gonzalez (Spain)
#16, 2008 - 1. Steve Gardener - 2. David Horne - 3. Richard Scott
#17, 2009 - 1. Steve Gardener - 2. Paul Savage - 3. Sam Solomi
#18, 2010 - 1. Steve Gardener - 2. David Horne - 3. Jim Wylie
#19, 2011 - 1. Nick McKinless - 2. David Horne - 3. Pete Kerr
#20, 2012 - 1. David Horne - 2. Rob Russell - 3. Stew Killick
#21, 2013 - 1. David Horne - 2. Rob Russell - 3. Richie Bevan
#22, 2014 - (Div 1) 1. David Horne - 2. Chris Lowe
#22, 2014 - (Div 2) 1. Robert Spindler (Austria) - 2. Rob Blair - 3. Tony Coward
#22, 2014 - (Women) 1. Elizabeth Horne - 2. Andrea Diez (Spain)

Britain's Strongest Hands
#1, 2010. Leg 1 Overall. – 1. David Horne – 2. Steve Gardener – 3. Laurence Shahlaei
#1, 2010. Leg 1 Stafford. - 1. David Horne - 2. Jose Jara (Spain) - 3. David Elmer & Stewart Killick
#1, 2010. Leg 1 Gloucester. - 1. Steve Gardener - 2. Laurence Shahlaei - 3. Harry Shahlaei
#1, 2010. Leg 2 Overall. – 1. David Horne – 2. Steve Gardener & Laurence Shahlaei
#1, 2010. Leg 2 Stafford. - 1. David Horne - 2. David Elmer - 3. Richard Scott
#1, 2010. Leg 2 Gloucester. - 1. Steve Gardener & Laurence Shahlaei - 3. Harry Shahlaei
#1, 2010. Leg 3 Overall. – 1. David Horne – 2. Jim Wylie - 3. Steve Gardener
#1, 2010. Leg 3 Stafford. - 1. David Horne - 2. Jim Wylie - 3. Richard Scott
#1, 2010. Leg 3 Gloucester. - 1. Steve Gardener - 2. Stewart Killick - 3. Mike Betty
#1, 2010. Leg 4 Stafford – 1. David Horne – 2. Steve Gardener – 3. Nick McKinless
#1, 2010. Overall Series Result – 1. David Horne – 2. Steve Gardener – 3. Laurence Shahlaei
#2, 2011. Leg 1 Overall. – 1. David Horne – 2. Nick McKinless – 3. Laurence Shahlaei
#2, 2011. Leg 2 Overall. – 1. David Horne – 2. Nick McKinless – 3. Mike Mackenzie
#2, 2011. Overall Series Result. – 1. David Horne – 2. Nick McKinless – 3. Mike Mackenzie
#3, 2012. (Open) – 1. David Horne – 2. Rob Russell – 3. Chris Lowe
#3, 2012. (83k class) – 1. Elizabeth Horne – 2. Mark Martin-Dye – 3. Leon Macey
#4, 2013. (Open) – 1. David Horne – 2. Chris Lowe - 3. Mike Mackenzie
#4, 2013. (93k class) – 1. Mike Mackenzie - 2. Elizabeth Horne – 3. Rob Blair
#5, 2014. (Open) – 1. David Horne – 2. Chris Lowe - 3. Rob Blair
#5, 2014. (83k class) – 1. Rob Blair - 2. Elizabeth Horne – 3. Paul Wood

Britain's Most Powerful Hands
2012. (Open) – 1. Steve Gardener – 2. Stew Killick – 3. Rob Frampton
2012. (105k class) – 1. Richie Bevan – 2. Mike Mackenzie – 3. Lewis Graddon

Women's British Grip Championships
#1, 1991 - 1. Wendy Samways – 2. Paula Thompson – 3. Donna Davies
#2, 1992 – 1. Wendy Samways
#3, 1993 – No competitors
#4, 1994 – No competitors
#5, 1995 - No competitors
#6, 1996 – 1. Elizabeth Talbot
#7, 1997 - 1. Elizabeth Talbot
#8, 1998 - 1. Elizabeth Talbot
1999-2000 - No contest
#9, 2001 - No competitors
#10, 2002 - 1. Elizabeth Talbot
#11, 2003 - 1. Elizabeth Talbot
#12, 2004 - 1. Elizabeth Talbot
#13, 2005 - No competitors
#14, 2006 - No competitors
#15, 2007 - No competitors
#16, 2008 - No competitors
#17, 2009 - No competitors
#18, 2010 - 1. Elizabeth Horne
#19, 2011 - No competitors
#20, 2012 - 1. Elizabeth Horne
#21, 2013 - 1. Elizabeth Horne
#22, 2014 - 1. Elizabeth Horne - 2. Andrea Diez (Spain)

Grip Tour of Britain
#1, 2013 - Watford. Open – 1. Kelvin Bowles - 2. Paul Joseph - 3. James Seaman
#1, 2013 - Watford. 93k – 1. James Seaman - 2. Julie Joseph
#1, 2013 - Deptford. Open - 1. Richie Bevan - 2. Rob Blair - 3. Paul Bloom
#1, 2013 - Deptford. 93k - 1. Rob Blair - 2. Paul Bloom - 3. Jerome Bloom
#1, 2013 - Lingfield. Open - 1. David Horne - 2. Tom Balchin - 3. Adam Bonnell
#2, 2014 - Tarleton. Open - 1. Joe Higham - 2. Adam Wisniewski - 3. Keith Taylor
#2, 2014 - Tarleton. 93k - 1. Adam Wisniewski - 2. Keith Taylor - 3. Chris Waters
#3, 2014 - Criccieth. First-Timers - 1. Tim Willsdon - 2. Reuben Hughes - 3. Steve Burr

UK Winter League
#1, 2011/12. Overall Series Result. – 1. David Horne – 2. Rob Russell - 3. Paul Wood
#1, 2011/12. Leg 1. – 1. David Horne – 2. Rob Russell - 3. Paul Wood
#1, 2011/12. Leg 2. – 1. David Horne – 2. Rob Russell - 3. Paul Wood
#1, 2011/12. Leg 3. – 1. David Horne – 2. Rob Russell - 3. Maxwell Thompson
#2, 2012/13. Overall Series Result. – 1. David Horne – 2. Rob Russell - 3. Chris Lowe
#2, 2012/13. Leg 1. – 1. David Horne – 2. Rob Russell - 3. Chris Lowe
#2, 2012/13. Leg 2. – 1. David Horne – 2. Chris Lowe - 3. Rob Russell
#2, 2012/13. Leg 3. – 1. David Horne – 2. Rob Russell - 3. Elizabeth Horne

British Amateur/Novice/Intermediate Grip Championships
#1, 1997 - (Novice) 1. Elizabeth Talbot - 2. Dave Berry - 3. Sam Cook
#2, 1998 - (Intermediate) 1. Elizabeth Talbot - 2. Dave Berry
#2, 1998 - (Novice) 1. David Warrilow - 2. Jason Horne - 3. Roger Davis
#3, 2001 - (Intermediate) 1. Martin Whittred - 2. Richard Scott - 3. Alan Radley
#3, 2001 - (Novice) 1. Jim Wylie - 2. Jason Horne - 3. Peter Shaddock
#4, 2002 - (Intermediate) 1. Jason Horne - 2. Richard Scott - 3. Arne Persson (Swe)
#4, 2002 - (Novice) 1. Andrew Christie - 2. Oliver Horne - 3. Waseem Chauhan
#5, 2003 - (Amateur) 1. Jason Horne - 2. Elizabeth Talbot - 3. Andrew Christie
#6, 2004 - (Amateur) 1. Elizabeth Talbot - 2. Andrew Christie - 3. Dave Johnson
#7, 2007 - (Novice) 1. Duncan Williams – 2. Pete Kerr – 3. Scott

Tri-Grip Challenge
2014 Sept - (Open) 1. David Horne - 2. Chris Lowe - 3. Elizabeth Horne
2014 Oct - (Open) 1. David Horne - 2. Rob Blair - 3. Chris Lowe

Thumbs Up!
2014 - (Open) 1. David Horne - 2. Chris Lowe - 3. Tony Coward
2014 - (Women) 1. Elizabeth Horne - 2. Patricia Coward - 3. Andrea Diez (Spain)

Yorkshire Grip Classic
#1, 2012 - 1. Rob Russell - 2. Chris Lowe - 3. Richie Bevan

Atomgripz Cup
#1, 2011 - 1. Andy Bolton - 2. Jason Horne - 3. Pete Kerr

Criccieth Grip Challenge
2014 - (First-Timers) 1. Tim Willsdon - 2. Reuben Hughes - 3. Steve Burr

Perth Grip Strength Challenge, Scotland
2007 - 1. Mike Daly - 2. Raymond Christie - 3. Stevie Cherrie

Manchester/Northwest Grip Champs
#1, 2008 - 1. Paul Savage - 2. Fred Coombs - 3. Maxwell Thompson
#2, 2009 - 1. Fred Coombs - 2. Neil Belcher

Peter Horne Memorial Grip Contest
#1, 2008 - 1. David Horne - 2. Steve Gardener - 3. Alf Squire
#2, 2009 - 1. Nick McKinless - 2. Jim Wylie - 3. Steve Gardener

Iron Grip Endurance Challenge
2002 - (Cat. A) 1. Jim Wylie
2002 - (Cat. B) 1. Jason Horne - 2. Ed Homers - 3. Richard Scott

Gripathon
#1, 1995 - Finishers - David Horne, David Elmer, Michael Street and Chris Jackson
#2, 1999 - Finishers - David Horne, Elizabeth Talbot, David Vass, Jason Horne, Richard Scott, Tony Scott and Scott Essery
#3, 2013 - Finishers - David Horne, Nick McKinless, Rob Russell, Chris Lowe, Elizabeth Horne, Maxwell Thompson, Rob Blair and Mayyah Shalchi.

Primal Fitness Grip Competition, Manchester
#1, 2009 - 1. Paul Wood - 2. James Riley - 3. Aaquil Rashid

British Pinch Lift Champs
#1, 2006 - 1. David Horne - 2. Jim Wylie - 3. Dave Johnson
#2, 2007 - 1. David Horne - 2. Steve Gardener - 3. Elizabeth Horne & Jim Mills
#3, 2013 - 1. Richie Bevan - 2. Steve Gardener - 3. Chris Lowe

British Hub Lifting Champs
#1, 2006 - 1. David Horne - 2. Dave Johnson - 3. Maxwell Thompson
#2, 2007 - 1. David Horne - 2. Dave Johnson - 3. Dave Warrilow
#3, 2012 - 1. Rob Russell - 2. Richie Bevan - 3. David Horne
#4, 2013 - 1. Chris Lowe - 2. Richie Bevan - 3. Mike Mackenzie
#5, 2014 - 1. Chris Lowe - 2. Jerome Bloom - 3. Elizabeth Horne

UK Champion of Steel
#1, 2007 - 1. Dave Johnson - 2. Mark Vogels (Holland) - 3. Jim Wylie

British Nail Breaking Champs
1955 – 1. Harold Cope – 2. Brian Allkin

British Bar Bending Champs
2002 – 1. David Horne – 2. Martin Whittred – 3. Richard Scott
2006 - 1. Gary Hunt - 2. Dave Johnson - 2. Richard Scott
2007 - 1. David Horne & Maxwell Thompson & Dave Johnson

Champion Nail Bender
1980 - 1. Richard Rickie - 2. Les Holmes

British One Hand Vertical Bar Lift Champs
2007 - 1. Steve Gardener - 2. Jim Wylie - 3. David Horne

IronMind British Silver Bullet Champs
2012 - 1. Steve Gardener - 2. Stew Killick - 3. Richie Bevan

British Rolling Thunder Champs
#1, 2007 - 1. Laine Snook - 2. David Horne & Steve Gardener
#2, 2011 - (Pro) 1. Mark Felix - 2. Brian Shaw (USA) & Steve Gardener
#2, 2011 - (Amateur) 1. Larry Olubamiwo - 2. Clayton Nicholson - 3. Sam Solomi
#3, 2012 - (Pro) 1. Mark Felix - 2. Steve Gardener
#3, 2012 - (Amateur) 1. Chris Rutsowski - 2. Ben Rawlings - 3. Conrad Snook

Celcon One Hand Lift contest
1983 - 1. Clive Lloyd - 2. ? - 3. ?

Whey Pinch Lift contest
2010 - 1. Steve Gardener & Laurence Shahlaei - 3. Harry Shahlaei

Vulcan Gripper - Inter-County Match
2010 – 1. Yorkshire - 2. Leicestershire
2011 – 1. Leicestershire - 2. Yorkshire

IAWA (UK) British Finger Lifting Champs (Overall Results age, sex and bodyweight handicapped)
2001 – 1. Barry Anderson - 2. Andy Goddard - 3. Aaron Barnes
2002 - 1. Barry Anderson - 2. Andy Goddard - 3. Steve Gardner
2003, 2004 and 2005 - No contests
2006 – 1. Barry Anderson - 2. Ian Murphy - 3. Mandy Hughes
2007 - 1. Steve Andrews - 2. Andy Goddard - 3. Gerry Davidson

IAWA GB v USA Finger Lifting Champs (Postal) (Overall Results age, sex and bodyweight handicapped)
2006 – 1. Barry Anderson - 2. Mandy Hughes - 3. Ian Murphy

IAWA (UK) 2" Bar Grip Champs (Overall Results age, sex and bodyweight handicapped)
2007 - 1. Frank Allen - 2. James Gardner - 3. Andy Goddard
2008 - 1. Steve Andrews - 2. Mark Brear - 3. James Gardner

IAWA (UK) British Grip Champs (Overall Results age, sex and bodyweight handicapped)
2010 - 1. Roger Davis - 2. Nick Swain - 3. Nick Molloy
2012 - (Male Open) 1. Mark Haydock - 2. James Gardner - 3. Andy Tomlin
2012 - (Female Open) 1. Rebecca Christopher - 2. Karen Gardner - 3. Paula Delamata (Thompson)
2013 - (Overall) 1. James Gardner - 2. Andy Tomlin - 3. Mark Haydock
2013 - (Female) 1. Karen Gardner - 2. Paula Delamata (Thompson)
2014 - (Overall) 1. James Gardner - 2. Mark Haydock - 3. Nick Swain
2014 - (Female) 1. Paula Thompson - 2. Sarah Miller - 3. Karen Gardner

Ireland (Northern and Eire)

Ireland's Strongest Hands
2011 - 1. David Loughman - 2. Kevin Fogarty - 3. Sylvester Salley

Ireland's Mighty Mitts
2012 (Bangor, N.I.) - 1. Clark Beck - 2. David Loughman - 3. ?
2013 (Bangor, N.I.) - 1. Arron Donaghy - 2. Clark Beck - 3. Gavin Warrington

Sweden

Loddekopinge Grip Challenge
#1, 2001 – 1. Kalle Lane – 2. Hakan Petschler – 3. Mikael Siversson
#2, 2001 – 1. Kalle Lane – 2. Mikael Siversson – 3. Joakim Palmqvist
#3, 2002 - 1. Kalle Lane – 2. Joakim Palmqvist – 3. Kent Gardenkrans
#4, 2002 - 1. Kalle Lane – 2. Joakim Palmqvist – 3. Mikael Siversson
#5, 2002 - 1. Kalle Lane – 2. Mikael Siversson - 3. Hakan Petschler
#6, 2002 - 1. Kalle Lane – 2. Mattias Mattisson – 3. Mikael Siversson
#7, 2003 – 1. Benny Wennberg – 2. David Horne (GB) – 3. Kalle Lane
#8, 2003 - 1. Kalle Lane – 2. Mikael Siversson - 3. Johan Albrektsson
#9, 2003 - 1. Mikael Siversson - 2. Johan Albrektsson – 3. Jonas Svaren
#10, 2003 - 1. Benny Wennberg – 2. Kalle Lane – 3. Jonas Svaren
#11, 2004 – 1. Johan Albrektsson – 2. Jonas Svaren - 3. Kalle Lane
#12, 2005 - 1. Kalle Lane - 2. Johan Albrektsson – 3. Mario Sjogren
#13, 2005 - 1. Johan Albrektsson – 2. Mikael Linden – 3. Victor Sander
#14, 2006 - 1. Martin Arildsson - 2. Johan Albrektsson - 3. Mario Sjögren
#15, 2006 - 1. Martin Arildsson - 2. Theo Burggraaf (Holland) - 3. Mario Sjögren
#16, 2007 - 1. Martin Arildsson - 2. Kalle Lane - 3. Mario Sjögren
#17, 2007 - 1. Martin Arildsson - 2. Johan Albrektsson - 3. Kalle Lane
#18, 2010 - 1. Martin Arildsson - 2. Martin Englund - 3. Kalle Lane

Nerikes Grip Champs
#1, 2005 – 1. Mikael Linden – 2. Jorgen Holm – 3. Dickey Oscarsson
#2, 2005 - 1. Dickey Oscarsson - 2. Johan Albrektsson - 3. Jörgen Holm
#3, 2007 - 1. Johan Albrektsson - 2. Tero Penttilä - 3. Robert Lind

Germany

German Grip Champs
2003 – 1. Thomas Becker – 1. Erik Franz – 3. Uwe Helmbold
2004 - 1. Thomas Becker – 2. Frank Henritzi – 3. Alexander Geitner
2005 - 1. Florian Kellersmann - 2. Frank Henritzi - 3. Gerrit Reubold
2006 - 1. Stefan Falke - 2. Axel Hoffmann - 3. Niels Schabacker
2007 - 1. Stefan Falke - 2. Burkhard Macht- 3. Thimo Soeten
2008 - 1. Gabriel Sum - 2. Stefan Falke - 3. Thimo Soeten
2009 - 1. Gabriel Sum - 2. Florian Kellersmann - 3. Thimo Soeten
2010 - 1. Gabriel Sum - 2. Stefan Falke - 3. Udo Krause
2011 - 1. Gabriel Sum - 2. Stefan Falke - 3. Marco Buhl
2012 - 1. Stefan Falke - 2. Marco Buhl – 3. Pierre Peitzmeier
2013 - 1. Marco Buhl – 2. Stefan Falke - 3. Johannes Lierfeld
2014 - 1. Marco Buhl – 2. Andreas Brixa - 3. Stefan Falke

Münsterland Grip Challenge
2005 – 1. Martin Kotte - 2. Frank Henritzi – 3. Burkhard Macht
2006 - 1. Frank Henritzi - 2. Theo Burggraaff (Hol) - 3. Martin Kotte
2007 - 1. Chad Woodall (USA) - 2. Theo Burggraaff (Hol) - 3. Florian Kellersmann

Hahnenbacher Grip Challenge
#1, 2002 - 1. Erik Franz - 2. Patrick Kohlmann - 3. Udo Krause
#2, 2006 - 1. Theo Burggraaff (Hol) - 2. Thomas Becker - 3. Erik Franz
#3, 2007 - 1. Martin Kotte - 2. Thomas Becker - 3. Erik Franz
#4, 2007 - 1. Martin Kotte - 2. Frank Henritzi - 3. Thomas Becker
#5, 2009 - 1. Gabriel Sum - 2. Martin Kotte - 3. Tom Becker

Halterner GripTopz Challenge
2013 - 1. Marco Buhl - 2. Stefan Falke - 3. Ruediger Weiss
2013 - (Women's class) 1. Janine Bremer

Hamburger Power Grip
2007 - 1. Stefan Falke - 2. Jonny Kupzak - 3. Ralf Julich

International German Rolling Thunder Champs
2005 - 1. Tom Becker - 2. Stefan Arens - 3. Theo Burggraaff (Hol) and Erik Franz

German Rolling Thunder Champs
2011 - 1. Stefan Falke - 2. Gabriel Sum - 3. Marco Buhl

Austria

Austrian Grip Champs
2014 – 1. Hannes Kainz – 2. Robert Spindler – 3. Roland Prager

Austrian Nail Bending Champs
2014 – 1. Hannes Kainz – 2. Robert Spindler – 3. Gruber

Switzerland

Swiss Grip Comp
#1, 2003 – 1. David Hurzeler – 2. Felix Cruchard – 3. Thomas Drugeon
#2, 2004 - 1. David Hurzeler – 2. Amaury Macaire (Fra) – 3. Yoann Brigante
#3, 2005 - 1. David Hurzeler – 2. Frank Henritzi (Ger) – 3. Amaury Macaire (Fra)
#4, 2005 - 1. David Hurzeler – 2. Frank Henritzi (Ger) – 3. Martin Kotte (Ger)
#5, 2006 - 1. David Hurzeler - 2. Frank Henritzi (Ger) - 3. Alexandre Bourgeois
#6, 2007 - 1. David Hurzeler - 2. Frank Henritzi (Ger) - 3. Pierre-Adrien Michel
#7, 2008 - 1. David Hurzeler - 2. Frank Henritzi (Ger) - 3. André Jeannin
#8, 2009 - 1. David Hurzeler - 2. Julien Beck - 3. Romain Harter

France

French Grip Champs
2003 – 1. David Hurzeler (Swi) – 2. Enguerrand Girard – 3. Amaury Macaire

Championships of Card Tearing (Un Championnat de Dechirage de Cartes)
1913 (Amateur class) - 1. R. Garnier - 2. Marion
1913 (Professional class) - 1. Pacary

Spain

Spanish Grip Champs
2008 - 1. José Jara - 2. Jorge González - 3. Pablo García
2009 - 1. José Jara - 2. Julio Jiménez - 3. Jorge González
2010 - 1. Pablo Garcia de la Peña - 2. Firas Kichi - 3. German Rodriguez

"Sideropolis Invitational" Rolling Thunder Championships
#1, 2009 - 1. Pablo Garcia de la Pena - 2. David Molina - 3. German Rodriguez

"Sideropolis Invitational" One Hand Lift Championships
#1, 2010 - 1. Jorge González - 2. Pablo Garcia de la Peña - 3. Firás Kichi

Finland

Finnish Grip Champs
2008 - (Women's class) 1. Jaana Tanner - 2. Yvonne Häkkinen - 3. Leena Nurminen
2008 - 1. Juha Harju - 2. Matti Heiskanen - 3. Niko Eerola
2011 - (Women's class) 1. Jaana Tanner - 2. Yvonne Häkkinen
2011 - 1. Jarno Hyvari - 2. Juha Harju - 3. Jouni Pakarinen
2013 - 1. Juha Harju - 2. Markku Niemelä - 3. Pasi Mehtala
2014 - 1. Juha Harju - 2. Matti Harju - 3. Juha Matti Hoglund
2014 - (93k class) 1. Ari Siltaoja - 2. Niko Eerola - 3. Juha Lehtimaki
2014 - (Women's class) 1. Jaana Tanner - 2. Yvonne Häkkinen

Finnish Open Grip Champs
2009 - 1. Juha Harju (Fin) - 2. Timo Tuukkanen (Fin) - 3. Janne Virtanen (Fin)

Finnish Grip Strength League
#1, 2013 - 1. Pasi Mehtälä - 2. Taneli Levo - 3. Markku Levo
#2, 2013 - 1. Toni Laine - 2. Juha Harju - 3. Pasi Mehtälä
#2, 2013 - (Women's class) 1. Anu Rytkönen - 2. Jaana Tanner - 3. Iida Pohjanlehto

IronMind Grip Classic
#1, 2011 - (Women's class) 1. Jaana Tanner - 2. Annina Saine - 3. Yvonne Hakkinen
#1, 2011 - 1. Johannes Suomela - 2. Timo Tuukkanen - 3. Timo Lauttamus
#2, 2012 Semi-Final - (Women's class) 1. Jaana Tanner - 2. Yvonne Hakkinen
#2, 2012 Semi Final - 1. Aleksey Tyukalov (Rus) - 2. Timo Tuukkanen - 3. Juuso Siltakorpi
#3, 2013 - (Women's class) 1. Jaana Tanner & Anu Rytkönen
#3, 2013 - 1. Aleksey Tyukalov (Rus) - 2. Eirik Bruun Ingebritsen (Nor) - 3. Janne Virtanen

Merikarvia Open Grip Challenge
2011 - (Woman's class) 1. Anniina Saine - 2. Yvonne Häkkinen - 3. Jaana Tanner
2011 - (Men's class) 1. Juha Harju - 2. Timo Tuukkanen - 3. Timo Lauttamus

DH GripTopz contest
2011 - (Open class) 1. Toni Laine - 2. Teemu Koivunen - 3. Pasi Mehtälä
2011 - (82.5k class) 1. Teemu Koivunen - 2. Taneli Levo - 3. Joni Römpötti

Monstergrab Games
#1, 2010 - 1. Mika Tapper - 2. Toni Laine - 3. Mika Heinonen
#2, 2010 - 1. Toni Laine - 2. Richard Karu - 3. Mika Tapper
#3, 2010 - 1. Toni Laine - 2. Mika Tapper - 3. Markus Moisio
#4, 2011 - 1. Toni Laine - 2. Mika Tapper - 3. Markus Moisio
#5, 2011 - 1. Markus Moisio - 2. Teemu Koivunen - 3. Taneli Levo
#6, 2011 - 1. Toni Laine - 2. Markku Levo - 3. Markus Moisio
#7, 2011 - 1. Toni Laine - 2. Timo Lauttamus - 3. Mika Tapper

'Epana' Grip contest
#1, 2012 - (Woman's class) 1. Yvonne Häkkinen
#1, 2012 - (Men's class) 1. Juha Harju - 2. Pasi Mehtälä - 3. Teemu Koivunen
#2, 2012 - (Woman's class) 1. Yvonne Häkkinen - 2. Anna Karrila
#2, 2012 - (Men's class) 1. Timo Tuukkanen - 2. Juha Harju - 3. Matti Heiskanen
#3, 2012 - (Woman's class) 1. Yvonne Häkkinen
#3, 2012 - (Men's class) 1. Juha Harju - 2. Pasi Mehtälä - 3. Teemu Koivunen
#4, 2014 - (Woman's class) 1. Jaana Tanner - 2. Yvonne Häkkinen
#4, 2014 - (Men's class) 1. Juha Harju - 2. Matti Harju - 3. Juha Lehtimaki

Savo Open Grip
2013 - 1. Henri Sonninen - 2. Teemu Koivunen - 3. Jouni Mahonen
2013 - (Women's class) 1. Anu Rytkönen - 2. Iida Pohjanlehto - 3. Teija Tikkanen

Euro Pinch - Finnish Championships
2011 - (Women's class) 1. Yvonne Häkkinen - 2. Jaana Tanner
2011 - 1. Juha Harju - 2. Timo Tuukkanen - 3. Jouni Pakarinen
2013 - 1. Juha Harju - 2. Matti Harju - 3. Juha Matti Hoglund

Reeves Deadlift contest
2013 - 1. Riku Karu - 2. Juha Piironen (Finnish Champ) - 3. Juha Harju
2014 - 1. Petri Partanen - 2. Juha Lehtimaki - 3. Fenne Muhonen
2014 - (Women's class) 1. Jaana Tanner

Finnish Rolling Thunder Champs
2011 - (Women's class) 1. Jaana Tanner - 2. Yvonne Häkkinen
2011 - 1. Juha Harju - 2. Jarno Hyvari - 3. Jouni Pakarinen
2013 - 1. Juha Harju - 2. Markku Niemelä - 3. Matti Harju

Finnish Apollons Axle Champs
2011 - (Women's class) 1. Jaana Tanner - 2. Yvonne Häkkinen
2011 - 1. Jarno Hyvari - 2. Juha Harju - 3. Jouni Pakarinen & Antti Mourujarvi

Turenki Open Rolling Thunder Championships
2010 - 1. Johannes Suomela - 2. Tarmo Mitt (Est) - 3. Keido Sirge (Est)

Russia

Moscow Grip contest
2011 - 1. Sergey Daragan - 2. Ivan Beritashvili - 3. Sergey Kuryshev & Alexei Pritula
#14, 2013 - 1. Alexander Asinovski - 2. Ivan Beritashvili - 3. Alexey Prytula
#15, 2014 - (Open) 1. Anton Kladiev - 2. Alexander Asinovski - 3. Alexey Prytula
#15, 2014 - (under 83k class) 1. David Balayan - 2. Alexander Ivanninkov - 3. Alexander Saxon

Bonebreaker
2014 - 1. Vadim Leles (Bel) - 2. Ivan Silantiev - 3. Anton Kladiev

Russian Rim Lift contest
2011 - 1. Ivan Beritashvili - 2. Dmitry Motorin - 3. Alexey Pritula

A1 Grand Prix - Moscow
Rolling Thunder
#1, 2012 - (overall) 1. Alexey Tyukalov - 2. Andrew Sharkov (Ukr) - 3. Oleg Melentiev
#1, 2012 - (masters) 1. Oleg Melentiev - 2. Sergey Badyuk - 3. Zufar Tazetdinov
#2, 2013 - (overall) 1. Alexey Tyukalov - 2. Igor Kupinsky (Ukr) - 3. Alexey Levchenko
#2, 2013 - (masters) 1. Oleg Melentiev - 2. Sergey Badyuk
Silver Bullet
#1, 2012 - (overall) 1. Ivan Beritashvili - 2. Alexey Tyukalov - 3. Vitali Andreev
#2, 2013 - (overall) 1. Igor Kupinsky (Ukr)
Apollon’s Axle
#1, 2012 - (overall) 1. Alexey Tyukalov - 2. Andrew Sharkov (Ukr) - 3. Basil Myakchilo

Zhelezniy Hvat "Iron Grip"
#1, 2010 - (under 82.5k class) 1. Vasiliy Korzh - 2. Sergey Aivazov - 3. Renat Timushev
#1, 2010 - (over 82.5k class) 1. Vladimir Kovtun - 2. Valera Snigirev - 3. Andrey Aivazov
#2, 2011 - (under 82.5k class) 1. Vasiliy Korzh - 2. Sergey Aivazov - 3. Ali Tebuev
#2, 2011 - (over 82.5k class) 1. Valera Snigirev - 2. Andrey Aivazov - 3. Sergey Skrinzhevskiy

All-Russian tournament of strength grip and CoC certification (Rolling Thunder)
#1, 2011 - (under 70k class) 1. Victor Fomin - 2. Radik Kamalov - 3. Andrew Smurov
#1, 2011 - (under 90k class) 1. Michael Simonenko - 2. Emin Rirsaat - 3. Insaf Khusainov
#1, 2011 - (over 90k class) 1. Imiraslan Agashirimov - 2. Alexander Maksakov - 3. Segei Manoilov

Open Championship of Russian of Strength of Grip (Rolling Thunder)
#1, 2011 - (under 70k class) 1. Rim Hamidullin - 2. Vitaliy Andreev - 3. Ruslan Hamidullin
#1, 2011 - (under 90k class) 1. Vladislav Shmygin - 2. Sergey Ivanov - 3. Yunir Mudarisov
#1, 2011 - (over 90k class) 1. Sergey Daragan - 2. Stanislav Saprin - 3. Yevgeniy Hrychkin

Open Championship Armlifting in Moscow
Rolling Thunder
#1, 2011 - (overall) 1. Sergey Daragan - 2. Alex Tyukalov - 3. Igor Mishanin
#2, 2012 - (overall) 1. Alexey Tyukalov – 2. Yuriy Vasilyev - 3. Vitaliy Laletin
#2, 2012 - (110k+) 1. Alexey Tyukalov – 2. Yuriy Vasilyev - 3. Yuriy Bahlanov
#2, 2012 - (110k) 1. Nikolay Schpak – 2. Mihail Bochkov - 3. Alexey Galkin
#2, 2012 - (90k) 1. Vitaliy Laletin – 2. Sergey Ivanov - 3. Alexsandr Ivannikov
#2, 2012 - (70k) 1. Rim Hamidullin – 2. Alexandr Shapkin - 3. Vladimir Myagkov
#2, 2012 - (Veterans) 1. Sergey Badyuk – 2. Zufar Tazetdinov - 3. Sergey Ivanov
#2, 2012 - (Women) 1. Svetlana Tihonova – 2. Rimma Boldyreva - 3. Yulia Anohina
#3, 2013 - (overall) 1. Alexey Tyukalov – 2. Oleg Melentev - 3. Vitaliy Laletin
Apollon’s Axle
#2, 2012 - (overall) 1. Alexey Tyukalov – 2. Sergey Myrzyanko

Tournament of Rolling Thunder at the Open Champs and Cup of Moscow Bodybuilding, Bodyfitness
2011 - 1. Yuri Bahlanov - 2. Sergey Badyuk - 3. Roman Penkovsky

Cup of Moscow Region (Rolling Thunder)
2011 - 1. Mikhail Bochkov - 2. Denis Mikheev & Roman Penkovsky

Ukraine

Cup of Lviv of the Grip Strength
2012 - (Over 82.5k class) 1. Igor Kupinsky - 2. Vladimir Zvadyuk - 3. Igor Schwan
2012 - (Under 82.5k class) 1. Taras Olenyuk - 2. Roman Rudnitsky - 3. Alex Yatsik

Grip Sport Cup
2014 - (Men) 1. Igor Kupinsky - 2. Ivan Pupchenko - 3. Maxim Merkulov
2014 - (Women) 1. Irina Lifar - 2. Svetlana Lemeshko - 3. Julia Dvorsky

Crimea Cup of Armliftin (Rolling Thunder)
2011 - (Open Class) 1. Stas Saprin - 2. A. Sharkov - 3. A. Taynov
2011 - (Women's up to 60k class) 1. Nastya Goncharenko
2011 - (Women's over 60k class) 1. Larissa Suprunenko

Tournament on Strength of Grip (Rolling Thunder) [WDFPF]
2011 - 1. Sergey Bessel - 2. Denis Polishguk - 3. Andrey Karasev

Black Sea Cup
Ironmind Apollon's Axle - Deadlift Double Overhand
2011 - 1. Sergey Bessel - 2. Anatoly Kasap - 3. Oleg Gneten
Rolling Thunder
2011 - 1. Igor Kupinsky - 2. Andrew Pushkar - 3. Sergey Bessel
Hold two Inch Baby 53k Dumbbells
2012 - 1. Igor Kupinsky - 2. Rodion Sukman (Moldova) - 3. Sergio Myrzenko (Moldova)

Tournament of grip strength (Championship in powerlifting Powerlifting Federation Ukrainian Drug-Free)
Ironmind Apollon's Axle - Deadlift Double Overhand
2011 - (90k class) 1. Ivan Makovy - 2. Leonid Andrievsky - 3. Victor Sidorenko
2011 - (over 90k class) 1. Andrew Pushkar - 2. Igor Kupinsky - 3. Sergey Galita
Rolling Thunder
2011 - 1. Igor Kupinsky - 2. Andrew Pushkar - 3. Kamadadze Gotcha

Obukhov Open Championships
Ironmind Apollon's Axle - Deadlift Double Overhand
2012 - (90k class) 1. Y Germanchuk - 2. R Konosha - 3. A Panchenko
2012 - (over 90k class) 1. Igor Kupinsky - 2. S Ponomarev - 3. Vladimir Chayalo
2012 - (over 60k women's class) 1. Nina Gerya - 2. Anastasia Tsarin

Open Championship of Ukraine armlifting - Gurzuf grip contest (Rolling Thunder)
2011 - (110k+) 1. Andrei Sharkov - 2. Artem Stepanenko
2011 - (110k) 1. Stas Saprin - 2. Sergei Shugaley - 3. Sergei Stupin
2011 - (70k) 1. Suleiman Seydametov
2011 - (85k+ juniors) 1. Michael Federov - 2. Rustem Suleymanov - 3. Cyril Sechin
2011 - (85k juniors) 1. Ruslan Loboda
2011 - (55k juniors) 1. Zakharov Konstantin
2011 - (60k+ Women) 1. Irina Pustnikova
2011 - (60k Women) 1. Julia Dvorsky - 2. Olga Fedorenko - 3. Larissa Suprunenko
2011 - (90k Veterans) 1. Vyacheslav Gorbunov - 2. Igor Veytsehovsky

Belarus

Bonebreaker
2014 - 1. Vadim Leles (Bel) - 2. Ivan Silantiev - 3. Anton Kladiev

Estonia

FitShop Armlifting Cup
#2, 2012 - 1. Taavi Koovit - 2. Aldo Virula - 3. Jannar Vissak

Latvia

Latvian Rolling Thunder Championships
2010 - 1. Marek Leitis -

Romania

Ge-Do Grip Contest
#1, 2013 - (Pro) 1. Eduard Dimiean - 2. Mihai Constantin - 3. Daniel Petre

North American contests

USA

U.S. Grip Championships (officially from 2008, also known as Global Grip Challenge)
2004 – 1. Rob W. Vigeant – 2. Clay Edgin – 3. Jedd Johnson
2005 - (Small hand) 1. Tommy Heslep - 2. Jake Brooks - 3. Scott George
2005 - (Large hand) 1. Jedd Johnson - 2. Eli Kiener - 3. Chad Woodall
2006 - (Small hand) 1. Scott George - 2. Anson Castelvecchi - 3. Tommy Heslep
2006 - (Large hand) 1. Chad Woodall - 2. Dave Thornton - 3. Jedd Johnson
2007 - (Women's class) 1. Amy Johnson - 2. Kelly Eaton - 3. Megan George
2007 - (Small hand) 1. Scott George - 2. Chris Rice - 3. Anson Castelvecchi
2007 - (Large hand) 1. Chad Woodall - 2. Jedd Johnson - 3. Brendan Dwyer
2008
Kansas City Qualifier - 1. Josh Dale - 2. Ben Edwards - 3. Brad Manion
Last Chance Qualifier - 1. Andrew Durniat - 2. Brent Barbe - 3. Rosario Cusenza
Pacific Grip-Off Qualifier - 1. Robert Alva - 2. Robbie - 3. Joe Barker
Final - 1. Chad Woodall - 2. Jedd Johnson - 3. Andrew Durniat
2009 - 1. Andrew Durniat - 2. Jedd Johnson - 3. Dave Thornton
2010 - 1. Jedd Johnson - 2. Andrew Durniat - 3. Brent Barbe
2011
Kansas City Qualifier - 1. Josh Dale - 2. Ben Edwards - 3. Austin Acree
Final - (Elite) - 1. Andrew Durniat - 2. Adam Glass - 3. Jedd Johnson
Final - (Open) - 1. Tim Struse - 2. Brent Barbe - 3. Josh Dale
Final - (Novice) - 1. Daniel Reinard - 2. Malcom Majesky - 3. Austin Acree
2012
(Overall) 1. Andrew Durniat - 2. Adam Glass - 3. Nick Rosendaul
(105k+) 1. Nick Rosendaul - 2. Jedd Johnson - 3. Chez
(105k) 1. Andrew Durniat - 2. Adam Glass - 3. Brent Barbe
(93k) 1. Brandon Gerber - 2. Chris Rice - 3. Dave Dellanvane
(83k) 1. Kody Burns - 2. Ryan Pitts
(Women) 1. Amy Wattles - 2. Mary Ann McKeague
2013
(Overall) 1. Andrew Durniat - 2. Jedd Johnson - 3. Brad Ardrey
(120k+) 1. Brad Ardrey - 2. Nick Pivato - 3. Luke Rose
(120k) 1. Jedd Johnson - 2. Nick Rosendaul - 3. Martin Braun
(105k) 1. Andrew Durniat - 2. Brent Barbe - 3. JT Straussner
(93k) 1. Kody Burns - 2. Paul Knight - 3. Brandon Gerber
(83k) 1. Eric Milfeld - 2. Stew Rosendaul - 3. Zach Coulter
(74k) 1. Eric Milfeld - 2. Micheal Hann - 3. Darrin Shallman
2014
(Overall) 1. Jedd Johnson - 2. David Labbe - 3. Andrew Durniat
(105k+) 1. David Labbe - 2. Robert Miller - 3. Malcolm Majesky
(105k) 1. Jedd Johnson - 2. Andrew Durniat - 3. Jeremey Hartman
(93k) 1. Lucas Raymond - 2. Eric Roussin (Can) - 3. Eric Milfeld
(83k) 1. Eric Milfeld - 2. Bob Sundin
(74k) 1. Micheal Hann - 2. Darrin Shallman
(66k) 1. Yori Skutt - 2. Charles Chantrand-Le-Febvre (Can)
(Women) 1. Danielle Curry - 2. Sharon Moss

Backyard Bastard Bash, U.S.A.
#1, 2005 - 1. Steve McGranahan - 2. Dave Morton - 3. Josh Dale
#2, 2006 - 1. Dave Morton - 2. Dave Thornton - 3. Jedd Johnson
#3, 2007 - 1. Chad Woodall - 2. Aaron Corcorran - 3. Jedd Johnson
#4, 2008 - 1. Chad Woodall - 2. John Beatty - 3. Dave Thornton

Battle for Grip Supremacy, U.S.A.
2003 – 1. Steve McGranahan – 2. Rob W. Vigeant – 3. Tommy Heslop

Michigan Grip Champs, U.S.A.
#1, 2004 - 1. David Thornton - 2. Bob Lipinski - 3. Brian Amundsen
#2, 2004 – 1. Dave Thornton – 2. Mark Riddle – 3. Jeff Flynn
#3, 2005 - 1. Dave Thornton - 2. Ryan Klein - 3. Jesse Reimann
#4, 2006 - 1. Dave Thornton - 2. Bob Lipinski - 3. Stew Rosendaul
#5, 2007 - 1. Ryan Klein - 2. Jedd Johnson - 3. Dave Thornton
#6, 2008 - 1. Dave Thornton - 2. Jedd Johnson - 3. Josh Dale
#7, 2009 - 1. Dave Thornton - 2. Andrew Durniat - 3. Matt Brouse
#8, 2010 - 1. Dave Thornton - 2. Brent Barbe - 3. Bob Lipinski
#8, 2010 - (LW) 1. Bob Lipinski
#8, 2010 - (Women's class) 1. Mary Ann McKeague
#9, 2011 - 1. Jeff Parker - 2. Bob Lipinski - 3. Stew Rosendaul
#10, 2012 - 1. Dave Thornton - 2. Bob Lipinski - 3. Jeff Parker
#11, 2014 - 1. Eric Milfeld - 2. Nick Rosendaul - 3. Adam Thatcher

Michigan Grip Invitational, U.S.A.
2006 - 1. Ryan Klein - 2. Dave Thornton - 3. Bob Lipinski

TPS Grip Assault, U.S.A.
#1, 2005 - 1. Jedd Johnson - 2. Zach Gipson - 3. Marc Bruno
#2, 2005 - 1. Marc Bruno - 2. Ron Wright - 3. Stan Hunter
#3, 2007 - 1. Jedd Johnson - 2. Marc Bruno - 3. Gene Martin
#4, 2008 - 1. Jedd Johnson - 2. Brendan Dwyer - 3. Josh McCann

USAWA Kevin Fulton’s Super Grip Challenge, U.S.A.
#1, 1999 – 1. Kevin Fulton – 2. Joe Garcia - 3. Elijah Kuceia
#2, 2000 – (Heavyweight class) 1. Kevin Fulton – 2. Jason Keen - 3. Joe Garcia
#2, 2000 - (Middleweight class) 1. Doug Fulton - 2. Josh Pemberton - 3. Matt Kucera
#3, 2001 – 1. Matt Graham – 2. Kevin Fulton – 3. Matt Kucera
#3, 2001 - (Women's class) 1. Tressa Brooner - Lakowsky - 2. Mary McConnaughey
#4, 2002 – 1. Matt Graham – 2. Kevin Fulton – 3. Chris Jaeschke
#4, 2002 - (Women's class) 1. Sara Jaeschke - 2. Mary McConnaughey
#5, 2003 – 1. Matt Graham – 2. John Jaeschke – 3. Chris Jaeschke
#5, 2003 - (Women's class) 1. Andrea Paul - 2. Sara Jaeschke - 3. Mary McConnaughey

Delaware Valley Grip Strength Champs, U.S.A. (promoter Mike Mignogna)
1995 – (Lightweight) 1. Chris Porrazzo - 2. Jim Vardanega - 3. Rocco Mignogna
1995 - (Middleweight) 1. Fred Janiszewski - 2. Brian Kongsted - 3. John Lewis
1995 - (Light Heavyweight) 1. Chris Lostritto - 2. Joe Dabkowski
1995 - (Heavyweight) 1. Steve Walker - 2. Allen Thompkins - 3. Jim Mignogna

Eric Townsend Memorial, U.S.A.
2005 - 1. Scott Dudley - 2. Nate Kolbaba - 3. Todd Kartchner

Southern California Iron Grip Decathlon, U.S.A.
2005 - 1. Clay Edgin - 2. Zach Passman - 3. Kevin Bussi
2006 - 1. Kevin Bussi - 2. Adam Demnowics - 3. Mike Corlett

Southern California Grip Meltdown, U.S.A.
2010 - 1. Kevin Bussi - 2. Odd Haugen - 3. Mike Corlett

Iron Will Grip contest, California, U.S.A.
2005 - 1. Clay Edgin - 2. Brian Shaw - 3. Ryan Klein

California Iron Grip, U.S.A.
2004 - 1. Clay Edgin - 2. David Tharp - 3. David Erives
2005 - 1. Kevin Bussi - 2. Mike Corlett - 3. Dan Harrison
2006 - 1. Odd Haugen - 2. Kevin Bussi - 3. Ryan Klein

Southern Stout Paw grip strength, U.S.A.
2006 - 1. Anson Castelvecchi - 2. Dave Morton - 3. Jonathan Creason

Show Of Hands Grip Cup, U.S.A.
#1, 2006 - 1. Eric Milfeld - 2. Jason Williams - 3. Matt Chips
#2, 2007 - 1. Eric Milfeld - 2. Mike Hadland - 3. Jason Williams
#3, 2008 - 1. Aaron Corcorran - 2. Eric Milfeld - 3. Paul Knight
#4, 2009 - 1. Rex Hubbard - 2. Eric Milfeld - 3.Matt Chips
#5, 2010 - 1. Ryan Johnson - 2. Eric Milfeld - 3. Tim Struse
#6, 2013 - 1. Zach Jacobs - 2. Tommy Jennings - 3. Eric Milfeld

Gripmas Carol, U.S.A.
#1, 2007 - 1. Jedd Johnson - 2. Eric Milfeld - 3. Josh Dale
#2, 2008 - (Open) 1. Jedd Johnson - 2. Dave Thornton - 3. John Eaton
#2, 2008 - (Lightweight) 1. Chris Rice - 2. Bob Lipinski - 3. Scott George
#3, 2009 - (Open) 1. Chad Woodall - 2. Dave Thornton - 3. Brian Ardrey
#3, 2009 - (Lightweight) 1. Chris Rice - 2. Josh Dale - 3. Bob Lipinski
#3, 2009 - (Women's) 1. Mary Ann McKeague - 2. Melissa Rinderle - 3. Lindsey Rinderle
#4, 2010 - (Open) 1. Andrew Durniat - 2. Brent Barbe - 3. John Eaton
#4, 2010 - (Lightweight) 1. Chris Rice - 2. Josh Dale - 3. Bob Sundin
#4, 2010 - (Women's) 1. Kelly Eaton
#5, 2011 - (Elite) 1. Andrew Durniat - 2. Jedd Johnson
#5, 2011 - (Open) 1. Brent Barbe - 2. Nick Rosendaul - 3. Malcolm Majesky
#5, 2011 - (Lightweight) 1. Chris Rice - 2. Josh Dale - 3. Brent Barbe
#5, 2011 - (Women's) 1. Mary Ann McKeague
#6, 2012 - 1. Brad Ardrey - 2. Kody Burns - 3. Paul Knight
#6, 2012 - (Women's) 1. Mary Ann McKeague - 2. Katie Rotolo
#7, 2013 - 1. Kody Burns - 2. Andrew Durniat - 3. Jedd Johnson

Akron Stronghands, U.S.A.
2013 - (Open) 1. Andrew Durniat - 2. Brent Barbe - 3. Paul Knight
2013 - (Novice) 1. Josh Henze - 2. Gary Bess - 3. Kurt Heubeck
2013 - (Women) 1. Mary Sparks - 2. Mary Ann McKeague

Santa Claws Grip Get Together, U.S.A.
2008 - 1. Rich Williams - 2. Chad Woodall - 3. Tex Henderson

Ronnie Coleman Grip Challenge, U.S.A.
#1, 2011 - (Pro) 1. Paul Knight - 2. Eric Milfeld - Cody Musselwhite
#1, 2011 - (Open) 1. Mike Gile - 2. Chris Dezendorf - 3. Mike Ross
#2, 2012 - 1. Eric Milfeld - 2. Paul Knight - 3. Tommy Jennings

Metroplex Mayhem, U.S.A.
#1, 2009 - 1. Jedd Johnson - 2. Paul Knight - 3. Eric Milfeld
#2, 2010 - 1. Ryan Johnson - 2. Eric Milfeld - 3. Paul Knight
#3, 2011 - (Pro) 1. Paul Knight - 2. Ross Love - 3. Adam Glass
#3, 2011 - (Open) 1. Seth Johnson - 2. Bob Brannan - 3. Mike Gile
#3, 2011 - (Women's) 1. Sherrie Wheeler
#4, 2012 - (100k+) 1. Paul Knight - 2. Eric Milfeld - 3. Ryan Johnson
#4, 2012 - (100k) 1. Paul Knight - 2. Eric Milfeld - 3. Casey Emery
#4, 2012 - (82.5k) 1. Eric Milfeld - 2. Casey Emery - 3. Kevin Emery

Durniat's Grip Strength Challenge, U.S.A.
#1, 2011 - (Open) 1. Andrew Durniat - 2. Brent Barbe - 3. Todd Coenen
#1, 2011 - (Novice) 1. Malcolm Majesky - 2. Matt Massaro - 3. Bryan Gallagher
#1, 2011 - (Women's) 1. Abby Kascandi - 2. Mary Ann McKeague - 3. Amber Ingles
#2, 2012 - (Elite) 1. Andrew Durniat
#2, 2012 - (Open over 200lb) 1. Brent Barbe - 2. Malcolm Majesky - 3. Joe Costa
#2, 2012 - (Lghtweight) 1. Brandon Gerber - 2. Matt Massaro - 3. Chuck Penzenik
#2, 2012 - (Women's) 1. Mary Ann McKeague - 2. Sharon Questel - 3. Tonia Snider

Strong Arm Tactics, U.S.A.
2004 – 1. Rob W. Vigeant – 2. Rob F. Vigeant – 3. Shane Larson

New England Grip Wars, U.S.A.
2004 – 1. Rob F. Vigeant – 2. Ross Baker – 3. Zach Gipson

Feats With Hands, U.S.A.
2003 – 1. David Ostlund – 2. Jeff Peterson – 3. Jeff Bissonnette

Tar Heel Hands Of Steel, U.S.A.
2006 - 1. Chad Woodall - 2. Tommy Heslep - 3. Dave Morton

Mo Town Grip Down, U.S.A.
2009 - 1. Ben Edwards - 2. Josh Dale - 3. Brad Manion

Gripday Party, U.S.A.
2014 - (Men) 1. Josh Dale - 2. Karl Skjelvik - 3. Kyle Jack
2014 - (Women) 1. Amber Edwards

Arizona Cactus Grip Showdown, U.S.A.
#1, 2008 - 1. Aaron Corcorran - 2. Derek Graybill - 3. Rex Hubbard
#2, 2009 - (Pro) 1. Paul Knight - 2. Aaron Corcorran - 3. Rex Hubbard
#2, 2009 - (Am) 1. Brandon Azevedo - 2. John Shippling - 3. Wes Graybill
#5, 2012 - (Elite) 1. Aaron Corcorran
#5, 2012 - (Open) 1. Daniel Reinard - 2. Derek Graybill - 3. Brandon Azevedo
#5, 2012 - (Novice) 1. Martin Braun - 2. Isaiah Hubert - 3. Rob Bleakmore
#6, 2013 - (Open) 1. Aaron Corcorran - 2. Daniel Reinard - 3. Martin Braun
#6, 2013 - (Novice) 1. Emiliano Lake-Herrera - 2. Mathew Delgado - 3. Stephen Haessler
#6, 2013 - (Ladies) 1. Emily Grisby - 2. Christine Braun - 3. Michelle Harrison
#7, 2014 - [Ft. Worth] 1. Eric Milfeld - 2. Yori Skutt

Arizona Summer All-Comers, U.S.A.
2008 - 1. Aaron Corcorran - 2. Paul Knight - 3. Derek Graybill

Pilgrim Grip Comp, Mass, U.S.A.
#1, 2009 - 1. Brendan Dwyer - 2. Charles Robbins - 3. Matthew Carl

Capitol Grip Cup, Washington DC, U.S.A.
#1, 2010 - 1. Parris Janusek - 2. Tommy Heslep - 3. Mike Rinderle
#1, 2010 - (Women's) 1. Mary Ann McKeague - 2. Melissa Rinderle

Movement Minneapolis Grip Decathlon, U.S.A.
#1, 2011 - (Advanced) 1. Adam Glass - 2. Chris Mathison - 3. Ryan J. Pitts
#1, 2011 - (Open) 1. Will Williams - 2. David Dellanave - 3. Jesse Bond
#1, 2011 - (Women's) 1. Kathi Burger - 2. Sam Trammel - 3. Erika Mundinger
#2, 2011 - (Open) 1. Ben Edwards - 2. Ryan J. Pitts - 3. Dustin Williams
#3, 2012 - (Open) 1. Adam Glass - 2. Chris Mathison - 3. Matt Brouse
#3, 2012 - (105k) 1. Kody Burns - 2. Joe Goodin - 3. Joe Tebbe
#3, 2012 - (83k) 1. Ryan J. Pitts - 2. Matt Cannon - 3. Joel Davies
#3, 2012 - (short form comp) 1. Tyler Staples - 2. Dave Sandel - 3. Dave Schaal
#4, 2012 - (Open) 1. Adam Glass - 2. Eric Roussin (Can) - 3. Matt Brouse

Minneapolis Frostbite Grip Challenge, U.S.A.
#1, 2012 - (Open) 1. Adam Glass - 2. Chris Mathison - 3. Mike Sheehan
#1, 2012 - (100k) 1. David Dellanave - 2. Joe Goodin - 3. Lance Knorr
#1, 2012 - (82.5k) 1. Ryan J. Pitts - 2. Matt Cannon - 3. Josh Freeman

Minneapolis Iron Grip, U.S.A.
#1, 2012 - 1. Adam Glass - 2. Matt Browse - 3. Chris Mathison

Holdfast Gauntlet, U.S.A.
2013 - 1. Jedd Johnson - 2. Eric Roussin (Can) - 3. Mike Rinderle

Jackal's Gym Invitational contest, U.S.A.
2013 - 1. Wade Gillingham - 2. Brad Gillingham - 3. Will Kurka

Diablo Rock Grip, U.S.A.
#1, 2012 - 1. Daniel Reinard - 2. Mike Coats - 3. Taylor Holmes
#1, 2012 - (Women's) 1. Sofia Ripple
#2, 2013 - 1. Stephen Ruby - 2. Daniel Reinard - 3. Mike Corlett
#2, 2013 - (L/W/205lb) 1. Brett Aved - 2. Jake Chaknova - 3. Denmark Tordil
#2, 2013 - (Women's) 1. Cassandra Ruby - 2. Emily Grigsby - 3. Jacqueline Garret

Bay Area Grip Challenge, U.S.A.
2012 - (H/W) 1. Daniel Reinard - 2. Bretty Aved - 3. Kevin Collen
2012 - (L/W) 1. Jake Chaknova - 2. Mike Rodgers - 3. Connor Everton
2012 - (Women's) 1. Samantha Domingo - 2. Emily Grigsby - 3. Jenna Weyburne

New York Grip Throw Down, U.S.A.
2013 - 1. Cesare "Chez" Ricchezza - 2. Nathaniel Brous - 3. Joe Scarinci

Odd Haugen/IronMind Grip Strength Record Event
2012, IronMind Rolling Thunder® Deadlift - 1. Odd Haugen – 2. Adam Glass & Martins Licis
2012, IronMind Hub-Style Lift - 1. Mike Corlett – 2. Victor Beebe & Adam Glass
2012, Captains of Crush® Silver Bullet™ Hold - 1. Clay Edgin – 2. Jon Eklund – 3. Adam Glass
2012, Little Big Horn Anvil Lift - 1. Adam Glass – 2. Martins Lincis – 3. Victor Beebe
2012, Double Overhand Deadlift with IronMind Apollon Axle™ - 1. Odd Haugen – 2. Adam Glass

USAWA National Grip Champs
2011 - 1. Al Myers - 2. Ben Edwards - 3. Dave Glasgow
2011 - (Women's) 1. Felecia Simms
2012 - 1. Al Myers - 2. LaVerne Myers - 3. Chad Ullom
2013 - 1. Troy Goetsch - 2. Dan Wagman - 3. LaVerne Myers
2013 - (Women's) 1. Ruth Jackson
2014 - 1. Dan Wagman - 2. LaVerne Myers - 3. Dave Glasgow
2014 - (Women's) 1. Ruth Jackson

USAWA Dino Gym Grip Challenge
2010 - 1. Andrew Durniat - 2. Larry Traub - 3. Ben Edwards

IAWA Open Massachusetts Grip Champs
2005 - 1. Barry Anderson (GB) - 2. Joe Ciavattone - 3. Dave Boyden

Hybrid Competition, USA
2009 - (H/W) 1. Dave Thornton - 2. Bob Lipinski - 3. Ryan Coulter
2009 - (L/W) 1. Mark Gemellaro - 2. Zach Coulter - 3. Dan Sweeny
2009 - (Novice) 1. Ben Thornton - 2. Alex Coulter

Beast in the East steel bending Competition, USA
#1, 2011 - 1. Mike Rinderle - 2. Chad Rickicki - 3. Mike Krahling
#2, 2012 - (H/W) 1. Mike Krahling - 2. Chad Rickicki - 3. E.J. Livesey
#2, 2012 - (L/W) 1. Carl Donati - 2. Andy Thomas - 3. Richard Bean

The Steel Slayer Showdown, USA
2009 - (200lb+) 1. Paul Knight - 2. Mike Krahling - 3. Brad Manion
2009 - (>200lb) 1. Eric Milfeld - 2. Greg Griffin- 3. Alex Graves
2009 - (overall champion) - 1. Eric Milfeld

U.S. Rolling Thunder Champs
2001 -  (Masters) 1. J.V. Askem – 2. Richard Bell
2001 -  (Teenage) 1. Chase Blackman – 2. Alex Clarkson
2001 -  (Lightweight) 1. Jeff Neuhalfen – 2. Mike Potts – 3. Trey Blackman
2001 -  (Heavyweight) 1. Shawn Baker – 2. Sam Clarkson – 3. Brad Kohr
2003 -  (Female) 1. Dione Wessels – 2. Amy Gillingham
2003 -  (Amateur) 1. Wayne Eilermann
2003 -  (Pro) 1. Odd Haugen – 2. Phil Pfister & Josh Bigger
2004 - 1. Odd Haugen – 2. Chad Woodall – 3. Ryan Brown

St. Louis Steel Fingers Challenge – Rolling Thunder - USA
2002 – (Female) 1. Becca Swanson
2002 – (Male) 1. Johnny Perry – 2. Wade Gillingham – 3. Brian Schoonveld

North West Rolling Thunder Champs - USA
2001 -  (Women) 1. Julie Havelka – 2. Jo Walker
2001 -  (Masters) 1. Myron Nelson – 2. Craig Corbin – 3. Tom Feeney
2001 -  (Lightweight) 1. Rob Denney – 2. John Anthony
2001 -  (Heavyweight) 1. Brice Gimbel – 2. Ron Uhl – 3. Tim Stashin
2002 – 1. Morgan Guthner – 2. Vince Eldridge - 3. Jim McIntyre
2003 – 1. Vince Eldridge – 2. Brent Mikesell – 3. Rick McClung
2004 – 1. Brent Mikesell – 2. Charlie Symons – 3. Michael Dethlefs
2005 -  (Women) 1. Candice Del Rosario – 2. Dee Blackiel
2005 -  (Masters) 1. Mike Corlett
2005 -  (Teen) 1. Elliot Bawm
2005 -  (Lightweight) 1. Charles Bean – 2. Dave Braska – 3. Andy Corlett
2005 -  (Heavyweight) 1. Morgan Guthner – 2. Vince Eldridge - 3.Jason Wands

Canada

Canadian National Hand Strength Challenge
2011 – (Small hand) 1. Jeff Penney - 2. Stefan Straub - 3. Gord Squire
2011 - (Large hand) 1. Eric Roussin - 2. Dan Kadlec - 3. Rick Blanchard

Ottawa Grip Strength Challenge
2007 – (186+ lbs) 1. Yves Ferrier - 2. Jeff Penney - 3. Shawn Jean-Louis
2007 - (0-185 lbs) 1. Rick Kluke - 2. Chris Gobby - 3. Mike Proulx

Prescott Grip Strength Challenge
2007 – (186+ lbs) 1. Jeff Penney - 2. Rick Baarbe - 3. David Ferguson
2007 - (0-185 lbs) 1. Jacques Aubin - 2. Allan Aubin - 3. Rick Kluke

Petawawa Grip Strength Challenge
2007 – 1. Jeff Penney - 2. Dave Drumm - 3. Ian Carnegie

Eastern Ontario Grip Strength Challenge
2011 – (Large Hands) 1. Eric Roussin - 2. Rick Blanchard - 3. Tom Smith
2011 - (Small Hands) 1. Evan Cooke - 2. Jeff Slater - 3. Bradford Cooke
2012 – 1. Evan Keller - 2. Eric Roussin - 3. Rick Blanchard

Brockville Ribfest Grip Strength Challenge
2012 – 1. Eric Roussin - 2. Jeff Slater - 3. Marc Turgeon

Australian contests

Australian Grip Champs
2002 – 1. Nick McKinless – 2. Vince Basile – 3. Justin Byrnes
2003 - 1. Nick McKinless – 2. Vince Basile – 3. David Stiff
2006 - 1. Nick McKinless – 2. Mikael Siversson - 3. Mark Hampton

Capo Victoria Grip Champs, Australia
2007 - (Women's Class) - 1. Titania Rhea
2007 - (Men's Class) - 1. Dave Stiff - 2. Harley Bailey - 3. Aaron Monks
2008 - (Men's Class) - 1. James Grahame - 2. Brendan Downes - 3. Tomislav Basic

Melbourne Iron Grip Champs, Australia
2008 - 1. David Stiff - 2. Chris Moore - 3. James Grahame
2009 - 1. Chris Moore - 2. Brendan Downes - 3. Tom Basic

West Australia Grip Champs, Australia
2012 - 1. Johnny Domino & Mikael Siversson - 3. Geoff Deacon

J&B Grip series Challenge, Australia
2008 (DO Axle) - 1. Ivan Zovko - 2. Tom Basic - 3. Brendan Dowes
2008 (2 Hand Pinch) - 1. Brendan Dowes - 2. Tom Basic - 3. Ivan Zovko
2008 (Vulcan/OneHandLift) - 1. Ivan Zovko - 2. Tom Basic - 3. Tristan Woods
2008 (Rolling Thunder) - 1. James Grahame - 2. Tristan Woods - 3. Tom Basic

Doherty Gym comp, Australia
2009 - 1. James Grahame - 2. Tom Basic - 3. Ivan Zovko

Brutal Hand Strength Comp (Melbourne), Australia
2009 - 1. Tomislav Basic - 2. Tristan Woods - 3. Karlo Briski

Brisbane Grip Challenge, Australia
2009 - 1. Allan Kleise - 2. Matt Waldron-Moir - 3. Ryan Phillips

Victorian Grip comp, Australia
2008 - 1. James Grahame - 2. Brendan Downes - 3. Tomislav Basic

Gripathon
2006 - Finishers - Nick McKinless, Don Stevenson, James Elliot and Marika Kahle

Australian Rolling Thunder Championships
#1, 2009 -  (Women) 1. Kristen Young – 2. Viki Hughes - 3. Shannon Adams
#1, 2009 -  (Men) 1. Mike Jones – 2. Tony Popple – 3. James Grahame

Asia contests

South Korea

Super Six
2011 - 1. Ho-Jik Yang, Soo-Bum Jeon, Jae-Hyung Lee

South American contests

Uruguay

Uruguay Grip Champs

2006 - 1. Jorge Rodriguez - 2. Andres Nigueles - 3. Pedro Gerona

African contests

South Africa

Wayne Price's 'King of the Grip' [one event contest]
1999 - 1. Nigel Moss - 2. Peet Daniel - 3. Tony Frechow

 

Copyright David Horne 2006